Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Indeks glikemiczny. Które produkty mają najniższy wskaźnik?

abcZdrowie.pl
by mhaller1979
Indeks glikemiczny to pojęcie bliskie chorym na cukrzycę. Spożywanie produktów o niskim IG jest jednak korzystne również dla osób zdrowych.

Sposób odżywiania jest ściśle powiązany ze stężeniem glukozy we krwi. Poziom cukru może bowiem wzrastać po posiłku gwałtownie lub stopniowo, w zależności od spożywanych produktów. Pokarmy, które są trawione przez długi czas mają niski indeks glikemiczny (IG), co oznacza, że podnoszą glikemię poposiłkową powoli. Dla porównania, produkty o wysokim indeksie glikemicznym są wchłaniane szybko, powodując tym samym gwałtowny wzrost stężenia glukozy w organizmie.

Jakie produkty mają niski indeks glikemiczny?

Jak wyjaśnia mgr inż. Marta Michalak-Tomasik, dietetyk, „na indeks glikemiczny wpływa nie tylko zawartość węglowodanów w produktach, ale również obecność w nich innych składników odżywczych oraz sposób obróbki kulinarnej. Produkty surowe mają najniższy IG, te gotowane wyższy z powodu uwalniania i rozpadu węglowodanów pod wpływem temperatury. Do produktów o niskim indeksie glikemicznym należą: warzywa, owoce, grzyby, orzechy i pestki, np. słonecznika, siemienia lnianego czy dyni, nasiona roślin strączkowych, np. fasola, soczewica, ciecierzyca, groch, mleko sojowe. Średni IG mają pełnoziarniste produkty zbożowe, np. płatki owsiane, otręby, makaron al dente, grube kasze, dziki i brązowy ryż. Natomiast wysoki indeks glikemiczny mają: ryż biały, jasne pieczywo, cukier i miód, słodycze, płatki kukurydziane, a z warzyw: gotowana marchew i ziemniaki, dynia, bób”.

Spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym ma kluczowe znaczenie dla kontrolowania poziomu glukozy we krwi. Z tego właśnie powodu jadłospis oparty na żywności o niskim IG jest szczególnie zalecany osobom chorym na cukrzycę. „Taka dieta powoduje bowiem niższy wzrost poposiłkowej glikemii i zapobiega nadmiernemu wydzielaniu insuliny oraz hiperinsulinemii, która z czasem może doprowadzić do wyczerpania trzustkowych rezerw tego hormonu i pojawienia się oporności na insulinę” ‒ tłumaczy dietetyk. „Ponadto w wielu badaniach metabolicznych i epidemiologicznych wykazano korzystny wpływ takiej diety na obniżenie masy ciała oraz poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi u osób z cukrzycą”.

Czy IG potraw można obniżyć?

Indeks glikemiczny posiłków zależy między innymi od sposobu, w jaki są przygotowywane, dlatego w celu obniżenia IG należy unikać rozgotowywania potraw. Korzystne jest także jedzenie surowych produktów. Jak zauważa dietetyk Marta Michalak-Tomasik, „indeks glikemiczny obniży również dodatek białka, tłuszczu lub błonnika, na przykład surówka z niewielką ilością oleju lub chude mięso dodane do posiłku”.

Niski IG sposobem na szczupłą sylwetkę

Kontrolowanie diety i wybieranie produktów o niskim indeksie glikemicznym jest ważne przede wszystkim dla diabetyków. Warto jednak uświadomić sobie, że spożywanie pokarmów o niskim IG jest korzystne również dla osób dążących do redukcji masy ciała. Podaż produktów powodujących szybki wzrost glikemii poposiłkowej wiąże się bowiem z pobudzeniem organizmu do gromadzenia trójglicerydów oraz glukozy w tkance tłuszczowej. Stawiając na pokarmy o niskim indeksie glikemicznym, możemy uniknąć nadwagi.

Prawidłowo zbilansowana dieta wpływa korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego warto spożywać wartościowe pod względem odżywczym pokarmy, by zapewnić sobie dobry stan zdrowia. Dobór produktów spożywczych można oprzeć na indeksie glikemicznym, który pomaga w kontrolowaniu stężenia glukozy we krwi, dzięki czemu jest nieoceniony w leczeniu cukrzycy. Pamiętajmy, że z korzyści płynących z monitorowania poziomu cukru we krwi skorzystać mogą wszyscy, nie tylko diabetycy.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto