Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gród Słowiański nad Jeziorem Tarnobrzeskim walczy o głosy w budżecie obywatelskim Tarnobrzega

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Do głosowania na Gród Słowiański zachęcał podczas konferencji prasowej Janusz Szwed ze stowarzyszenia Esteka oraz rekonstruktor "Szymon Okrutny"
Do głosowania na Gród Słowiański zachęcał podczas konferencji prasowej Janusz Szwed ze stowarzyszenia Esteka oraz rekonstruktor "Szymon Okrutny" Wioletta Wojtkowiak
W poniedziałek 12 października rozpoczyna się głosowanie na projekty zgłoszone przez mieszkańców Tarnobrzega do budżetu obywatelskiego na 2021 rok. O poparcie walczą autorzy 31 pomysłów. Jedną z propozycji jest budowa Grodu Słowiańskiego nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Szacowany koszt inwestycji to 1,4 miliona złotych, wyczerpuje więc pulę dla tak zwanych projektów dużych.

Grupa mieszkańców działających przy stowarzyszeniu Esteka reklamuje Gród Słowiański jako miejsce żyjące historią, służące celom edukacyjnym oraz przyciągające turystów. Zabudowa grodu ma nawiązywać do szlacheckich siedzib z XVI wieku. Oprócz głównego dworu o powierzchni 200 metrów kwadratowych znajdą się tam także chaty tematyczne, choćby poświęcone kuchni dawnej czy rzemiosłu. Całość zostanie ogrodzona drewnianą palisadą.

- Uczniowie szkół zwiedzą szlachecki dwór, pełen zrekonstruowanych sprzętów i strojów z epoki. Będą mogli strzelać z łuku, walczyć na szable, gotować dawne potrawy czy nawet jeździć konno. Infrastruktura pozwali na przeprowadzenie lekcji historii czy języka polskiego. Ciekawiej opowiada się o „Ogniem i mieczem” w stroju husarza niż w szkolnej klasie, a damy taką możliwość nauczycielom - opowiada Janusz Szwed, inicjator projektu.

Przekonuje, żse wnętrza idealnie nadadzą się do spotkań z pisarzami, pasjonatami historii czy znanymi artystami z ziemi tarnobrzeskiej. Na terenie osady będą odbywały się rekonstrukcje i turnieje rycerskie oraz imprezy klasowe i rodzinne. Przed lokalnymi firmami natomiast otwiera się opcja rycerskiej integracji lub historycznego pikniku rodzinnego dla pracowników.

- Nie zapominajmy także o tych, którzy przybywają specjalnie nad Jezioro Tarnobrzeskie, a jest ich coraz więcej. Gród zostanie wybudowany na szlaku pomiędzy Sandomierzem, Baranowem Sandomierskim a Zamkiem Krzyżtopór, więc stanie się automatycznie kolejnym punktem na turystycznej mapie regionu - mówi Janusz Szwed.

Głosowanie na projekty potrwa do 18 października.

Przypomnijmy, że mieszkańcy Tarnobrzega zgłosili 31 projektów, w tym 5 dużych i 26 małych. Oprócz słowiańskiego grodu wśród propozycji dużych są także: budowa chodnika, budowa dwóch profesjonalnych boisk do gry w boule, projekt oświetlenia „Jeszcze widniej, jeszcze bezpieczniej” i wykonanie ujęcia wód siarczkowych dla potrzeb ośrodka leczniczo-rekreacyjnego nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Projekty, które otrzymają największą liczbę głosów, wprowadzone zostaną do realizacji w 2021 roku.

Głosowanie potrwa od poniedziałku 12 października do piątku 16 października w budynku Urzędu Miasta Tarnobrzega przy ulicy Mickiewicza 7 w godzinach 8 - 17. W niedzielę 18 października w godzinach 8 - 14 mieszkańcy będą głosować na osiedlach miasta w wyznaczonych lokalach wyborczych. Aby zagłosować trzeba przedstawić dokument ze zdjęciem.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gród Słowiański nad Jeziorem Tarnobrzeskim walczy o głosy w budżecie obywatelskim Tarnobrzega - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na tarnobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto