18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs "Słowo się rzekło" w Tarnobrzegu [ZDJĘCIA]

Robert Orzechowski
Konkurs "Słowo się rzekło" w Tarnobrzegu
Konkurs "Słowo się rzekło" w Tarnobrzegu http://www.tarnobrzeg.pl/
Już po raz czwarty w Gimnazjum nr 1 odbył się miejski konkurs „Słowo się rzekło”, sprawdzający poprawność językową tarnobrzeskich gimnazjalistów oraz ich krasomówcze umiejętności. Objęty jest on patronatem Prezydenta Miasta Tarnobrzega.

Konkurs "Słowo się rzekło" w Tarnobrzegu

Konkurs „Słowo się rzekło” to inicjatywa polonistek Gimnazjum nr 1 mająca na celu promowanie języka ojczystego. Jego czwarta edycja miała miejsce dnia 11 marca 2014 roku. Przed godziną dziesiątą dwunastu uczniów z „Jedynki”, „Trójki”, „Hetmana” i „Katolika” rozpoczęło pisanie niełatwego testu, sprawdzającego kompetencje z języka polskiego. Autorką testu była p. Kinga Działdowska.

Gdy komisja ciężko pracowała, by wyłonić pięciu finalistów, uczestnicy konkursu oraz uczniowie z klas I e i II d Gimnazjum nr 1 zostali zapoznani przez p. Marię Pałkus z prawidłowo rozwiązanym testem. Następnie wzięli udział w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez p. Dorotę Ziętek, poprzedzonych prezentacją na temat gatunków publicystycznych. Uczestnicy warsztatów pracowali w sześciu grupach. Ich zadaniem było przekształcanie tekstów publicystycznych zamieszczonych w biuletynie „Pomagamy” (wydawanym przez Polską Akcję Humanitarną) na inne teksty publicystyczne, np. wywiad, artykuł informacyjny, notatkę prasową, felieton. Uczniowie pracowali aktywnie, wykazując przy tym predyspozycje literackie i żyłkę dziennikarską. Powstałe artykuły promowały działalność PAH-u, zjawisko globalizacji, humanitarne postawy i empatię, bez której niemożliwa jest pomoc potrzebującym.

Kolejnym punktem programu były popisy krasomówcze „Monolog małego Afrykańczyka”. Zaprezentowali je finaliści konkursu przed zgromadzonym audytorium, by nie tylko przekazać swą wiedzę na temat realiów życia dzieci w Afryce, ale także po to, by wzbudzić w słuchaczach refleksje na temat ich postaw i zachowań. Zaprezentowane monologi były bardzo ciekawe, a ich autorzy w sugestywny sposób ukazywali różnorodne przeżycia małych Afrykańczyków, sytuacje i zdarzenia z ich życia, opisy miejsc, toteż komisja miała twardy orzech do zgryzienia.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Katarzyna Powierża z Gimnazjum Katolickiego ze względu na bogactwo treści, oryginalną koncepcję i dużą dozę humoru. Dominice Pikus z Gimnazjum nr 3przypadło w udzialedrugie miejsce, zaś trzecim miejscem uhonorowała komisja Jana Adamczyka z tej samej szkoły. Wyróżnienia otrzymali Róża Jagiełło i Iga Machała z Gimnazjum Katolickiego. Nagrody laureatom wręczyli w imieniu Pana Prezydenta, który objął patronat nad konkursem, p. Anna Czaplińska, Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu oraz Kawaler Uśmiechu, Radny p. Stanisław Uziel. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe książeczki z bajkami ufundowane przez p. Grzegorza Środę, właściciela Drukarni Cyrograf.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto