Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Tarnobrzega chcą powstrzymać wycinkę drzew. W walce o zieleń wspiera ich rzeszowska fundacja Będzie Dziko

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Wideo
od 16 lat
Mieszkańcy Tarnobrzega jednoczą się, aby powstrzymać wycinkę drzew i ratować przyrodę na osiedlach mieszkaniowych. Pomaga im w tym rzeszowska fundacja Będzie Dziko/Strażnicy drzew, która złożyła zawiadomienia do Prokuratury Rejonowej w Tarnobrzegu i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o sprawdzenie legalności usunięcia drzew przy remontowanych ulicach Moniuszki i Kochanowskiego na osiedlu Przywiśle.

Mieszkańcy Tarnobrzega protestują przeciwko trwającej wycince drzew

Tarnobrzeżan szokuje skala wycinki drzew przy trwających miejskich inwestycjach drogowych i bulwersuje, że stawia się ich przed faktem dokonanym. Punktem zapalnym stało się Przywiśle, gdzie wprowadzający "betonozę" projekt rozbudowy dróg nie został na etapie koncepcji skonsultowany z mieszkańcami i został zaakceptowany przez przewodniczącego zarządu osiedla mimo sprzeciwu rady osiedla. Gdy sprawa wyszła na jaw prezydent Dariusz Bożek zapewnił, że miasto wycofa się z budowy tras rowerowych i ograniczy wycinkę do minimum.

Mleko się rozlało, a problem pobudził liczną grupę mieszkańców do wzięcia sprawy w swoje ręce. Nie chcą, by ktoś po cichu decydował za nich, jak ma wyglądać miejsce, w którym żyją. O wsparcie poprosili rzeszowską fundację Będzie dziko, której szef Zbigniew Mieszkowicz rozmawiał z tarnobrzeżanami 15 maja w nadwiślańskim amfiteatrze. W spotkaniu konsultacyjno – informacyjnym uczestniczyło blisko 100 osób.

Uczestnicy spotkania podpisywali petycję, którą przekazali prezydentowi Tarnobrzega. Wyrażają w niej ubolewanie wycinkami przy ulicach Moniuszki i Kochanowskiego oraz zaniepokojenie planami dalszych wycinek na osiedlach Przywiśle i Dzików. Apelują o ponowne przeanalizowanie dokumentów inwestycji drogowych pod kątem zminimalizowania wycinki.

W Internecie trwa zbiórka podpisów pod drugim protestem.

Nie zgadzamy się na utratę pięknych i zdrowych drzew, które są naszym bogactwem i niezbędnym elementem krajobrazu miejskiego. Twierdzenie "żeby coś wybudować, trzeba najpierw wyciąć drzewa" jest nieprawdziwe i fałszywe, ponieważ istnieją rozwiązania, które pozwalają na budowę nowych obiektów bez konieczności wycinania drzew. Przede wszystkim, możliwe jest wybieranie miejsc budowy, które nie kolidują z istniejącą już roślinnością. Ponadto, projektanci i architekci świadomi zagrożeń wynikających ze zmiany klimatu coraz częściej powinni uwzględniać istniejącą roślinność w swoich projektach i szukać sposobów na zachowanie jej w trakcie budowy(...)

- czytamy w petycji, którą można podpisywać TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto