Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykły, leśny kościół w Kosienicach. Zakończyły się prace remontowo-konserwatorskie [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Leśni kościół w Kosienicach.
Leśni kościół w Kosienicach. T. Błoński/WUOZ Przemyśl
Zakończyły się prace remontowo – konserwatorskie przy kościele pw. Trójcy Świętej w Kosienicach, zwanym także „kościołem w lesie”.

Prace polegały na konserwacji kamiennego cokołu i wejścia do krypt oraz rekonstrukcji drewnianych drzwi w obrębie chóru kościoła.

- Podczas prac usunięto wtórną zaprawę cementową, która była nałożona na kamienny piaskowiec. Po odczyszczeniu i uzupełnieniu ubytków wyeksponowano oryginalne płyty kamienne z naturalnymi różnobarwnymi odcieniami. Na zwieńczeniu krypty, zgodnie ze źródłami archiwalnymi, przywrócono kamienny krzyż - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Świątynia, zwana przez miejscowych kościołem w lesie to perła neoromańskiej architektury sakralnej. Zbudowaną w drugiej połowie XIX wieku świątynię zaprojektował znany i ceniony polski architekt Adolf Khun. Kościół położony w niespotykanie urokliwym miejscu, na leśnej polanie, z dala od centrum wsi jest jednym z najdoskonalszych artystycznie obiektów tego typu nie tylko w naszym województwie, ale i w Polsce.

Kościół w Kosienicach jest cennym przykładem neoromańskiej architektury sakralnej drugiej połowy XIX w. Jedną z najlepszych artystycznie realizacji tego typu na terenie województwa podkarpackiego. Jest przykładem świątyni zaprojektowanej przez znanego architekta Adolfa Khuna. Wartościowe jest także wyposażenie kościoła, wśród którego znajdujemy dzieła Parysa Filippiego, Ferdynanda Majerskiego.

Kościół w Kosienicach został wybudowany na leśnej polanie, na południe i w oddaleniu od zabudowy wsi. Na wschód od lokalnej drogi prowadzącej do Maćkowic. Zapewne ze względu na konfigurację terenu (opada w kierunku północnym), kościół został założony na osi północno-południowej. Świątynia neoromańska, jednoprzestrzenna. Nawa dwuprzęsłowa przechodzi w węższe, jednoprzęsłowe prezbiterium zakończone absydą. Jest ono flankowane przez pomieszczenia pomocnicze. Smukła bryła kościoła została przekryta niskim dachem z dysharmonizującą wieżyczką w miejscu pierwotnej wieży w fasadzie. Korpus nawy nieznacznie wyższy od prezbiterium, do którego dostawiono wysokie, piętrowe aneksy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niezwykły, leśny kościół w Kosienicach. Zakończyły się prace remontowo-konserwatorskie [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na tarnobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto