Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe centrum Kielc na Wzgórzu Karscha? Będą konsultacje społeczne

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
wizualizacja Detan
O planach dotyczących rewitalizacji zabytkowego Wzgórza Karscha w Kielcach będzie rozmowa na spotkaniu, które odbędzie się w ramach konsultacji społecznych w czwartek, 23 stycznia, w czytelni Instytutu Dizajnu przy ulicy Zamkowej 3. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Spotkanie rozpocznie się w najbliższy czwartek, 23 stycznia, o godzinie 17 i składać się będzie z dwóch części. Podczas pierwszej, wykładowej, swoje wystąpienia zaprezentują: architekci Urszula Forczek-Brataniec z Politechniki Krakowskiej, Marek Pak ze Stowarzyszenie Architektów Polskich w Kielcach oraz Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc. Druga część będzie pracą warsztatową z makietą przedstawiająca wzgórze. W niej udział wezmą między innymi pracownicy Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta.

Spotkanie posłuży do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Kielce dla tego obszaru.

Przypomnijmy. Wzgórze Karscha w Kielcach to obszar w samym centrum Kielc, zlokalizowany między ulicami Ogrodową, Ściegiennego i Krakowską. Historyczne miejsce od kilkudziesięciu lat jest zaniedbane. Obecnie znajduje się w rękach dwóch właścicieli: Przedsiębiorstwa Budowlanego Chałupka z Kielc oraz Marii Zacharias.

Właściciele oraz architekt Andrzej Detka z Pracowni Architektonicznej Detan stworzyli i zaprezentowali niedawno koncepcję Nowej Rogatki dla Wzgórza Karscha, która ma się stać prestiżową wizytówką Kielc. Chcą zmienić to zaniedbane od dziesięcioleci miejsce w nowoczesny i stylowy obszar, na którym historia przenikać się będzie z nowoczesnością.

Wszystko na ten temat: Jest koncepcja na Wzgórze Karscha w Kielcach. Nowa Rogatka w centrum Kielc zachwyca pomysłem i stylem

Ich koncepcja oparta jest przede wszystkim na istniejących w tym miejscu pozostałościach zabytkowego browaru oraz dworu, które zostaną zrewitalizowane oraz nabiorą nowego przeznaczenia. Wkomponowane one zostaną w nowoczesne otoczenie, w którym powstaną obiekty przeznaczone na biura, lokale usługowe, kawiarnie, restauracje oraz mieszkania. Będzie też miejsce na zieleń.

Aby koncepcja ta została wprowadzona w życie, potrzebny jest kolejny etap konsultacji społecznych, który odbędzie się w czwartek, 23 stycznia, w czytelni Instytutu Dizajnu przy ulicy Zamkowej 3.

- Jeśli trwające konsultacje społeczne wypadną pomyślnie, zakończony zostanie przygotowywany dla tego obszaru plan zagospodarowania przestrzennego, natychmiast wystąpimy z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy. Chcemy zrealizować ten pomysł ponieważ uważamy, że to miejsce trzeba ratować. Poza tym Nowa Rogatka ma szansę się stać wizytówką Kielc. Wszystkie szczegóły przy opracowaniu koncepcji ustalane były z Urzędem Miasta i Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – mówi Piotr Chałupka.

Historia Wzgórza Karscha
1798 rok – upaństwowienie tak zwanej psiarni czyli folwarku biskupiego, który znajdował się w miejscu dzisiejszego Wzgórza Karscha
1850 rok – budowa dworku, oficyny, wozowni i stajni przez architekta Aleksandra Dunina Borkowskiego
1868 rok – nabycie nieruchomości przez rodzinę Stumpfów z Radomia za kwotę 15 000 rubli
1869 rok – budowa browaru z wieżą, suszarni słodu oraz muru wzdłuż ulic Ogrodowej i obecnej Jana Pawła II
1878 rok – budowa nowego browaru przez Ludwika Stumpfa według projektu Ksawerego Kowalskiego
1890 - kupno całej nieruchomości z browarem i dworkiem przez Stanisława Skarbka-Brodowskiego
1892 – kupno browaru przez Teodora Karscha, który przekazuje zarządzanie synowi Edwardowi
1916 – pożar budynku browaru, który do tego momentu cały czas funkcjonuje
1928 - zakończenie produkcji piwa w całym browarze. Produkcja słodu w nowym browarze przy ogrodowej trwa do wybuchu II wojny światowej
1945 - upaństwowienie zabudowań przemysłowych, które odtąd pełnią funkcje magazynu

Do około 1970 roku systematycznie rozbierano zaniedbane elementy zabudowań. Zniknęły: zachodnie skrzydło starego browaru, czworoboczna wieża suszarni słodu, młyn słodowy, arkadowy mur otaczający plac od Ogrodowej, mur od ulicy Jana Pawła II, skrajna wschodnia oś dworu, altana do sprzedaży piwa, oficyna zachodnia dworu ze stajnią i wozownią oraz pojedyncze obiekty na dziedzińcu browaru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto