Ogólnopolski Strajk Kobiet. Dziś kolejny dzień protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego NA ŻYWO

OPRAC.:
Marcin Kasprzyk
Marcin Kasprzyk

Wideo

Udostępnij:
W całym kraju trwają protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej w sprawie aborcji. Wczoraj znów tłumy wyszły na ulice. Dziś dzień Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Środa 28.10.2020

23:03

Wrocław. Są kolejne ataki na protestujących. Tak relacjonuje je nasza czytelniczka Alicja: "Mężczyźni w kominiarkach pojawili się na Kazimierza Wielkiego, przy Krupniczej i bili kogo popadło - jedną kobietę potraktowali tak, że nie mogła podnieść się z ziemi, a mężczyzn kopali w głowy". Demonstrujący mieli tutaj zostać zaatakowali przez około 40 młodych mężczyzn. Jak ustaliliśmy, pogotowie zabrało do szpitala dwie poszkodowane osoby. Poszkodowane są także dwie dziennikarki Gazety Wyborczej, które relacjonowały przebieg manifestacji. Demonstranci przekazują też informację o mężczyźnie ranionym nożem w twarz. Miał zostać napadnięty w okolicach placu Jana Pawła II. Policja na razie nie udziela żadnych informacji o zamieszkach podczas demonstracji.

22:59

Zobacz fotorelację z protestu w Łodzi.

22:45

W Poznaniu zablokowano skrzyżowanie Święty Marcin i al. Niepodległości. Potem protestujący przeszli na rondo Kaponiera, gdzie również wstrzymali ruch. Wieczorem przenieśli się na plac Wolności - od niedzieli protesty odbywają się tam codziennie.

22:34

"Wielki Spacer Studentek UZ" - pod takim hasłem odbywał się w środę, 28 października, protest w Zielonej Górze. Na wydarzenie przyszły setki młodych ludzi. Na transparentach mieli hasła: "Zrobiłeś z pieroga swojego wroga"; "Czmychaj chyżo, Jaruś!"; "Chcemy mieć wybór!", na ustach piosenkę i ostre słowa, skierowane przede wszystkim do... PiS-u.

22:12

W Krakowie techno protest pod Muzeum Narodowym.

21:44

Śmieszy mnie to łączenie naszej inicjatywy z Kaczyńskim, o którym czytam w mediach. My nie jesteśmy żadnymi zwolennikami Kaczyńskiego i brygady nie mają z PiS żadnego związku. Zresztą, ja nie widziałam, żeby politycy PiS ochraniali jakiekolwiek kościoły w swoich miastach. Kompromis aborcyjny? To kwestie bardzo delikatne i nie wiem, czy byłabym w stanie powiedzieć kobiecie, która ma uszkodzoną ciążę, że ma urodzić i koniec - mówi Adrianna Gąsiorek, śląska działaczka ONR.

21:23

Środowy protest był największym w Słupsku przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Była kontrmanifestacja.

20:51

Jestem bardzo zasmucony tą sytuacją, rozumiem, czuję, wszyscy znają moje poglądy. Jestem przeciwnikiem aborcji eugenicznej - powiedział prezydent Andrzej Duda, komentując protesty na polskich ulicach przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w "Gościu Wydarzeń" na antenie stacji Polsat. - Jestem bardzo zasmucony tą sytuacją, rozumiem, czuję, wszyscy znają moje poglądy. Jestem przeciwnikiem aborcji eugenicznej - powiedział komentując protesty na polskich ulicach przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Na pytanie o oświadczenie jego córki Kingi Dudy, prezydent odpowiedział: - Jestem z niej dumny, bo podczas tej burzy nie było łatwo zabrać głos. Ma nieco odmienne zdanie od mojego, jest bardziej liberalna, ale ma do tego prawo.

20:12

Strajk generalny kobiet w Białymstoku i kontrmanifestacja narodowców na Rynku Kościuszki. Zablokowane ulice. Relacja na żywo.

19:32

Zdewastowano Pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie. Na monumencie pojawił się numer telefonu "Aborcji bez granic". - To barbarzyńskie i bezprawne, ale to przede wszystkim wymagające potępienia przez wszystkich i ukarania przez organy ścigania - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że na miejsce jadą służby miejskie, by oczyścić pomnik. Protestujący zaczęli to robić już wcześniej.

19:12

Wzywamy wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka - napisali biskupi w apelu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, która obradowała 28 października 2020 r.

18:45

Na ulicach Lublina manifestuje kilkutysięczny tłum.

18:34

Opole. - Anarchia, przemoc, blokada państwa, łamanie prawa. Czas zacząć stanowczo i twardo traktować lewacką organizację Strajk Kobiet tak, jak na to zasługuje! - grzmi poseł Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych. - Panu ministrowi odpowiem słowami Kornela Morawieckiego: "Prawo, które nie służy narodowi, jest bezprawiem" - mówi Iwona Gałązka z opolskiego Strajku Kobiet.

18:12

Bydgoszcz. W kontrmanifestacji biorą udział przedstawiciele Konfederacji, Młodzieży Wszechpolskiej, a także duchowni i zakonnice. Zbierają się przed Archidiecezją Białostocką. Natomiast protestujący są przed Ratuszem i starają się omijać Farę.

17:58

Łódź. Według szacunków organizatorów w marszu wzięło udział około 20 tys. osób.

17:47

Studenci zablokowali Wrocław. W mieście jeden protest za drugim.

17:34

Kraków. Do ogólnopolskiego protestu kobiet przyłączyły się również lekarki i pielęgniarki ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Z racji tego, że nie mogły wziąć dnia wolnego i zostawić pacjentów bez opieki, wyszły na kilkanaście minut przed budynek szpitala, by wspólnie manifestować.

17:12

Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca: Czy to wezwanie do „wojny domowej”? Czy Premierowi Kaczyńskiemu pomylił się październik 20 z grudniem 81? Dzisiaj szef, koordynator wszystkich służb podgrzewa atmosferę i namawia ludzi do anarchii? Do wymierzania sprawiedliwości na ulicach? Kto powstrzyma to szaleństwo, skoro na obecną władzę nie ma co liczyć? Nasuwają się różne odpowiedzi, ale wiem jedno: ZJEDNOCZMY SIĘ. Spokój i zero agresji. Rządzący chcą, abyśmy sami się skłócili, aby puszczały nam nerwy.

16:57

Częstochowa znów protestuje. Tym razem częstochowianki i częstochowianie umówili się na "spacer" na placu Daszyńskiego, gdzie stoi pomnik papieża Jana Pawła II i wielki krzyż.

16:32

Oto wojownicze oblicze Ślązaczek. Protestują, krzyczą, walczą o swoje prawa.

16.12

Środowe posiedzenie Sejmu zdominował temat koronwirusa i fali przetaczających się przez Polskę protestów w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego dot. aborcji. Lider PiS Jarosław Kaczyński nawał polityków opozycji, którzy popierają manifestacje „przestępcami”.

15.59

W Poznaniu około 5 tysięcy studentów z różnych uniwersytetów zadeklarowało udział w zdalnym strajku. Postanowili nie wziąć udziału w środowych zajęciach. Wielu chcą dołączyć do Techno Blokady Poznania i Strajku Generalnego na placu Wolności.

15:34

Do protestów dołączyli studenci krakowskich uczelni. Spotkali się pod Wydziałem Prawa i Administracji UJ, skąd ruszyli w kierunku krakowskiej kurii, a następnie pod regionalną siedzibę Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Retoryka. Protestujący nieśli ze sobą świeczki, znicze, niektórzy byli ubrani na czarno. Protestują pielęgniarki, pracownicy, firm, urzędów. Środowiska narodowe zapowiadają obronę kurii i kościołów. Tam również mają przenieść się protesty.

15:12

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Z jednej strony jestem zwolennikiem ochrony życia, a z drugiej przeciwnikiem karania. Jeżeli ktoś wbrew poglądom moim, Trybunału Konstytucyjnego i Kościoła nie chce dziecka niepełnosprawnego, to nie może być za to karany. Ja jestem przeciw atakom na świątynie, inspirowanym przez pewne partie, tak też jestem przeciw straży tworzonej przez inne partie. To niedźwiedzia przysługa prezesa Jarosława Kaczyńskiego wobec Kościoła. Inna sprawa, że episkopat jakby abdykował, oddając ochronę kościołów politykom.

14:52

Wrocław już na ulicach. Grupa protestujących przemieszcza się ul. Kazimierza Wielkiego w stronę placu Jana Pawła II. Ruch jest zablokowany, manifestanci idą jezdnią po stronie Szajnochy, ale często także "pod prąd". Policja zabezpiecza przemarsz, kierowcy w samochodach zatrzymanych przez protest trąbią i wyrażają solidarność z uczestnikami marszu. Do niebezpiecznej sytuacji doszło przed godziną 14 na placu Społecznym. Kierowca próbował przejechać między demonstrantami, a gdy zagrodzili mu drogę, wysiadł z samochodu z kijem bejsbolowym i zaczął im grozić. Został zatrzymany.

14:43

W sprawie tak niewyobrażalnie trudnej, jak wizja urodzenia dziecka, które może umrzeć minuty lub godziny po porodzie, decyzja o kontynuacji lub przerwaniu ciąży, powinna być pozostawiona kobiecie – napisała w oświadczeniu Kinga Duda, córka prezydenta Andrzeja Dudy.

14:23

W życiu nie wpadłbym na to, że ktoś teraz będzie zmieniał te przepisy. Cel niektórych został osiągnięty w bardzo nieładny sposób i bez żadnych konsultacji - komentuje prof. Marek Pietryga, kierownik Centrum Diagnostyki Prenatalnej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.

13:59

Tylko w miniony weekend w związku z organizowanymi demonstracjami Policja zabezpieczała 386 kościołów. Odnotowano 22 wtargnięcia na msze i 79 uszkodzeń elewacji. - Na takie działania nie ma społecznego przyzwolenia, nie było i nigdy nie będzie zgody państwa – oświadczył szef MSWiA Mariusz Kamiński.

13:35

W poniedziałek o godzinie 17 w Warszawie samochód potrącił dwie kobiety, które brały udział w protestach przeciw decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Według nieoficjalnych ustaleń „Gazety Wyborczej” i portalu tvn24.pl, kierowca pojazdu to funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

13.21

Charyzmatyczny duchowny o. Adam Szustak, który prowadzi kanał "Langusta na palmie" na YouTube, opublikował filmik, w którym w mocnych słowach komentuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego i protesty kobiet w całej Polsce. - Nienawidzę tego Kościoła, który stał się ladacznicą polityczną - mówi duchowny.

12:51

Wczorajsze oświadczenie prezesa Prawa i Sprawiedliwości, w którym ostro skrytykował protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, wzbudziło wiele emocji. Prezes PiS wezwał działaczy partii do obrony kościołów. Głos zabrali zarówno politycy, jak i osoby publiczne.

12:25

Marsz studentek i studentów z Katowic.

12:21

Europejski Komitet ds. Zapobiegania Torturom twierdzi, że polscy funkcjonariusze nadużywają siły podczas zatrzymań. Zdaniem Komitetu, zatrzymanym utrudniany jest także dostęp do pomocy prawnej i nie mają oni możliwości poinformowania rodziny o swojej sytuacji.

11:54

Czy w obecnej sytuacji pod wpływem presji społecznej możliwy jest powrót do wcześniejszego rozwiązania? – To nierealne. Co więcej, uważam że Prawu i Sprawiedliwości też na tym nie zależy – twierdzi politolog dr hab. Łukasz Młyńczyk, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego.

11:23

ONR tworzy bojówki, które siłą, "na drodze akcji bezpośredniej", zamierzają bronić kościołów. Nazywa je Brygadami Narodowymi, a bojówkarzy Politycznymi Żołnierzami. Z kim zamierza walczyć? Na początek z uczestnikami manifestacji przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Oto efekt przemówienia Jarosława Kaczyńskiego, w którym wezwał członków i sympatyków PiS do obrony kościołów w Polsce.

10:49

Ważny głos ginekologów z województwa śląskiego, którzy w liście otwartym domagają się odstąpienia od orzeczenia TK zakazującego usunięcia ciąży w przypadku nieodwracalnych, śmiertelnych wad płodu. Wskazują na dramatyczne konsekwencje tej decyzji.

10:23

We Wrocławiu Strajk Kobiet zapowiedział na środę, 28 października, strajk generalny. Będzie składać z kilku wydarzeń. Grupy protestujących mają spacerować w stronę wrocławskiej siedziby PiS-u. Szczegółowe informacje znajdziecie poniżej.

10:08

Hasła z protestów kobiet.

9:27

W Gdańsku wsparcie chętnym do manifestowania zapewniają niektórzy pracodawcy. Pozwolą na odpowiednie zorganizowanie pracy, a nawet dadzą wolne. 28 października 2020 roku został na uniwersytecie ogłoszony dniem rektorskim. Już z samego rana studenci oraz studentki zamierzają strajkować na terenie uczelni. Zbiórka o godz. 10.00.

8:47

Twarze protestu przeciwko zakazowi aborcji w Poznaniu - zobacz zdjęcia kobiet, które wyszły na ulice, aby wykrzyczeć swój sprzeciw.

8:23

Kobiety, chcąc przyłączyć się 28 października do akcji „Nie idziemy do roboty” i nie narazić się na konsekwencje związane z nieusprawiedliwioną nieobecnością w firmie, a co za tym idzie nawet zwolnieniem, mogą skorzystać z kilku możliwości jakie daje Kodeks Pracy.

8:00

Dzisiaj, w środę, 28 października kobiety organizują strajk ogólnopolski. Wiele z nich bierze dzisiaj wolne w pracy. To kolejna odsłona społecznego protestu przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020, które delegalizuje w kraju wykonywanie aborcji z powodu wad płodu. "Kto może, nie idzie do pracy. Skoro państwo nie działa, zatrzymajmy je do końca i zróbmy sobie nowe. Pomyślcie o tym, żeby w środę nie pójść do pracy. Weźmy sobie urlop bezpłatny, zwykły urlop, oddajmy krew. Apelujemy do przedsiębiorców, apelujemy do wszystkich, którzy zatrudniają pracowników – dajcie nam ten jeden dzień. Dołączcie do nas, to też jest w waszym interesie" - przekonuje Marta Lempart, inicjatorka i jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Wtorek 27.10.2020

23:05

Na dziś kończymy naszą relację. Bądźcie zdrowi i uważajcie na siebie.

23:02

To nie jest maksymalnie możliwe zaognienie konfliktu. Jakkolwiek po stronie protestującej to zmaksymalizowanie poprzez ataki na świątynie, nabożeństwa – rzeczywiście nastąpiło. A po stronie konserwatywnej, prawicowej, zwolenników decyzji i kierunku politycznego władz, są także obserwowane radykalizmy, mamy uruchamianie bardzo niepokojących tendencji. Tworzą się jakieś grupy czy legiony obrony tradycji i kleru. Bojówki "Straży Narodowej", gotowe są atakować w sytuacji, kiedy protestujący też rozogniają swe emocje wokół świątyń i pomników. Zderzenie tych nurtów na ulicach, może owocować bardzo dramatycznie. O wiele dramatyczniej, niż do tej pory - mówi profesor Adam Bartoszek, socjolog Uniwersytetu Śląskiego.

22:32

Na płycie Starego Rynku w Bydgoszczy trwa kolejny protest przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji. Po kilkunastu minutach demonstranci przenieśli się pod Katedrę Bydgoską. Kolejny zapowiadany jest na środę na godzinę 12. Bydgoscy aktywiści planują również, że o godz. 14 dojdzie do blokady miasta.

22:14

W Szczecinie policja jeszcze przed rozpoczęciem marszu otoczyła kordonem pojazdów i funkcjonariuszy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na schodach kościoła zgromadziła się grupa mężczyzn, którzy w chwili, gdy czoło marszu mijało kościół, zaczęli śpiewać "Maryjo, Królowo Polski", czyli Apel Jasnogórski. Doszło do wyzwisk i gwizdów. W tym czasie mężczyźni zaczęli modlić się głośno: "Pod Twoją obronę uciekamy się, święta Boża Rodzicielko".

21:49

"Nie Będziemy Podręcznymi" tak brzmiało hasło wtorkowego protestu na placu Wolności w Poznaniu, który ponownie zgromadził wielotysięczny tłum. Tym razem organizatorzy postanowili, że manifestacja będzie miała charakter tzw. hyde parku, czyli każdy mógł tym razem podejść do mikrofonu i powiedzieć, co myśli o aktualnej sytuacji, podzielić się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

21:34

W Katowicach tradycyjnie już protest rozpoczął się przed archikatedrą Chrystusa Króla. Następnie zebrani przeszli przez centrum miasta. Frekwencja była gorsza niż w poprzednich dniach, ale wciąż było głośno, dosadnie i nie brakowało mocnych słów pod adresem rządu. Odpalono też race. W pewnym momencie do protestujących wyszedł ksiądz i dyskutował z grupą zebranych. Z kolei przed schodami katedry – i przed kordonem policji - grupa osób zaczęła odmawiać różaniec. - Jestem przeciwko PiS-owi też – deklarował ksiądz. - To nie ma znaczenia, bo PiS jest marionetką kościoła – odpowiadała jedna z demonstrujących. - Od lat sprzeciwiacie się nauce Jezusa, który mówił, żeby oddać cesarzowi co cesarskie, a Bogu co boskie i że to nie jest to samo. Sprzeciwiacie się nauce Jezusa, którego imieniem wycieracie sobie gęby – dodawała kobieta. Duchowny próbował odpowiadać i podjąć dyskusję, ale albo nie mógł dojść do głosu, albo mu przerywano.

21:24

Strajk kobiet w Kędzierzynie-Koźlu. Na ulice miasta we wtorek wyszło jeszcze więcej osób niż w poniedziałek.

21:20

We wtorek wieczorem protestujący wrócili przed Sejm. Protestujący mają ze sobą transparenty z hasłami: "Twoja wina, Twoja wina, Twoja bardzo wielka wina", "Pis off", "Rząd na bruk" czy "Piekło kobiet". Wznoszą okrzyki: "Myślę, czuję, decyduję". Część z uczestników ma maseczki z emblematem czerwonej błyskawicy. Niektórzy tańczą - podał portal TVN24.pl.

21:12

We wtorek na ulicach Opola pojawili się protestujący. - Poziom "wku...a" jest w nas ogromny. Najpierw za orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który wypalił jak z armaty w czasie, kiedy Polska walczy z drugą falą koronawirusa. Ale także za sposób, w jaki przedstawiane są nasze protesty w mediach publicznych, jakimi obelżywymi słowami nas się określa. Nie pozostaje nic innego, jak odpowiadać tym samym - tłumaczyła młoda kobieta biorąca udział w manifestacji.

20:57

"Walka dalej trwa! Nie poddajemy się! Dzisiaj Krakowski rynek usłyszy cała Polska!" - tak organizatorzy zapowiadali kolejną, wtorkową odsłonę strajku kobiet, czyli protestów po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Tym razem protestujący zebrali się pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym. Zgodnie z apelem organizatorów - starają się jak najgłośniej hałasować. Oczywiście nie zabrakło transparentów z dosadnymi hasłami oraz symbolami protestu.

20:49

Samorządowcy z całej Polski podpisali się pod oświadczeniem, w którym udzielają poparcia strajkującym kobietom: „Mamy dość dzielenia ludzi, niszczenia wspólnot zarówno tych lokalnych, które codziennie budujemy z mieszkańcami, jak i naszej wspólnoty narodowej. Mamy dość państwa, które zamiast chronić i pomagać, zmusza do wyjścia na ulice miliony osób w szczycie pandemii! Polki i Polacy ryzykują własnym bezpieczeństwem, aby bronić swoich podstawowych praw. Praw, które są nam systematycznie odbierane. W ich miejsce wprowadzany jest fundamentalizm, i „jedyna słuszna ideologia państwa PiS". Po 27 latach przestało w Polsce obowiązywać prawo aborcyjne. Nie ma naszej zgody na skazywanie kobiet na tortury. Nie ma zgody na koszmar matek, które będą zmuszane rodzić istoty niezdolne do samodzielnego życia i patrzeć na ich powolne umieranie. Albo natychmiastowe. Albo na cierpienie. Kobiety, jesteśmy z Wami! Polskie kobiety chcą i mają prawo żyć godnie i decydować o sobie. Kobiety potrafią budować, potrafią działać ponad podziałami, ale potrafią też niezłomnie walczyć o swoje prawa. Dziś wszyscy jesteśmy kobietami!"

20.41

Modlitwę różańcową odmawianą przez działaczy Pro Life pod opolskim szpitalem ginekologiczno-położniczym przerywały we wtorek okrzyki "hańba". Jesteśmy tu, żeby pokazać, że przez 23 lata były w Polsce zabijane bezprawnie dzieci w wyniku aborcji, część w tym szpitalu. W 2018 roku - według danych ze szpitala - zabito tu 25 nienarodzonych dzieci - mówił Adam Brawata z Fundacji "Pro-Prawo do życia", regionalny koordynator zachodniego regionu fundacji.

20:26

Kolejny dzień protestów w Katowicach.

20:01

Te demonstracje będą z całą pewnością kosztowały życie wielu ludzi. Ci, którzy do nich wzywają i w nich uczestniczą, sprowadzają niebezpieczeństwo powszechne, a więc dopuszczają się poważnego przestępstwa - ogłosił w wydanym we wtorek oświadczeniu wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Prezes podkreśla, że "przeciwstawienie się demonstracjom to obowiązek obywateli". I mówi, że są one "atakiem, który ma zniszczyć Polskę i doprowadzić do tryumfu sił, których władza doprowadzi do zakończenia narodu polskiego".

19:58

Komisja Do Spraw Kobiet Adwokatów przy ORA w Opolu wskazała listę adwokatów gotowych za darmo pomagać tym, którzy mają kłopoty z powodu udziału w protestach. Przewodnicząca komisji, mec. Magdalena Koczur-Miedziejko, zapowiada, że prawnicy nie będą się ograniczać wyłącznie do bieżącej pomocy, związanej ze strajkiem. - Jeśli kobiety w ciąży lub ich rodziny będą miały wątpliwości interpretacyjne, to również pro bono będziemy im pomagać.

19:43

Kobiety z rolnikami, rolnicy z kobietami. Na 27 października zaplanowali wspólny strajk w Augustowie. W ramach niego wyruszą na spontaniczny spacer m. in. w okolice biura poselskiego Jarosława Zielińskiego. Równolegle do maszerujących ulicą będą jechać ciągniki rolnicze.

19:12

''Moje ciało, mój wybór''- m.in. takie hasła na transparentach mają uczestnicy wtorkowego, lubelskiego protestu przeciw zaostrzaniu prawa aborcyjnego. Demonstracja jest wyjątkowa, bo odbywa się w autach. Protestujący spotkali się około godz. 17 przy Arenie Lublin. Stamtąd ruszyli na rondo przy Gali. Wieczorem odbędzie się manifestacja przy Bramie Krakowskiej. Narodowcy i pro-lifowcy zapowiadają z kolei obronę lubelskiej katedry przed profanacją.

18.59

W Sosnowcu znów tłumy na ulicach.

18:34

Coraz więcej osób pojawia się w okolicach Starego Rynku w Bydgoszczy. Przed bydgoską Farą są obrońcy kościoła. Na razie jest spokojnie. Na miejscu dużo policji, która będzie strzec porządku. Warto zauważyć, że bydgoska policja do tej pory nie przeszkadza protestującym. Mocno strzeżony jest dom biskupa, dlatego protestujący zbierają się na płycie rynku. Policja otoczyła obrońców kościoła, aby nie doszło do starć obu protestujących grup. Wszystko odbywa się pokojowo.

18:22

Walczymy o swoją podmiotowość. My kobiety i wspierający nas mężczyźni. Rozmowa z Dorotą Różą Chałat, założycielką i prezeską Koszalińskiego Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej Era Kobiet, inicjatorką powołania w Koszalinie Rady Kobiet, współorganizatorką Regionalnego Kongresu Kobiet w Koszalinie.

18:12

W Poznaniu, dziś (jak co dzień od soboty) na ul. Święty Marcin odbywają się "Spacery z parasolką". Manifestujący spotykają się i przez 15 minut spacerują w kompletnej ciszy. Swoje przekonania wyrażają za pomocą transparentów i właśnie parasolek.

17:52

Dziś w Szczecinie protestujący przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji znów wyszli na ulice. Dziś nieco spokojniej - spacerują pod pomnik Lecha Kaczyńskiego.

17.41

Nadwiślańska Syrenka na co dzień w lewej ręce trzyma tarczę, na której widnieje wizerunek orła w koronie i napis ''Warszawa''. Dziś się to zmieniło - postać nadal unosi tarczę, jednak jest na niej napisane ''WAR SAWA''. Litera ''S'' jest przedstawiona za pomocą czerwonej błyskawicy - symbolu Strajku Kobiet. Szczegóły poniżej.

17:35

Kolejny dzień protestów w Łodzi w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Kobiety ponownie wyszły na ulice Łodzi. Protestujący idą al. Jana Pawła II w kierunku Wróblewskiego. Pochód zajmuje praktycznie całą jezdnię al. Jana Pawła. Pochód wyruszył spod Centralu w niewielkiej grupie, teraz dołączyli inni, wygląda to imponująco. Wydaje się, że może być kilka tysięcy osób!

17.33

Przeciwnicy zaostrzenia prawa aborcyjnego rozpoczęli kolejny dzień protestacyjny na terenie Trójmiasta. O godz. 16 rozpoczęła się blokada Obwodnicy Trójmiasta oraz protest w Gdyni.

17.03

Ważny głos ginekologów z województwa śląskiego, którzy w liście otwartym domagają się odstąpienia od orzeczenia TK zakazującego usunięcia ciąży w przypadku nieodwracalnych, śmiertelnych wad płodu. Wskazują na dramatyczne konsekwencje tej decyzji.

16.37

„Nie idziemy do roboty” pod takim hasłem protestujący przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającemu prawo aborcyjne, wzywają kobiety do przerwania pracy w środę. Zobacz, jak zrobić to i nie stracić pracy.

16.02

Wrocławskie mury po wczorajszych protestach.

15.49

W życiu nie wpadłbym na to, że ktoś teraz będzie zmieniał te przepisy. Cel niektórych został osiągnięty w bardzo nieładny sposób i bez żadnych konsultacji - komentuje prof. Marek Pietryga, kierownik Centrum Diagnostyki Prenatalnej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Tłumaczy, jak wyrok Trybunału Konstytucyjnego zakazujący aborcji ze względu na ciężkie uszkodzenia płodu, wpłynie na kobiety i pracę lekarzy w ramach diagnostyki prenatalnej.

15.33

Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet wezwała protestujących na ulicę Wiejską w Warszawie. Manifestanci chcą zablokować gmach sejmu.

15.15

Minister Marlena Maląg odniosła się w Sejmie do wyroku Trybunału Konstytucyjnego dot. aborcji. Jej zdaniem odpowiedzią na zakaz aborcji eugenicznej powinien być rządowy program „Za życiem”. - Aby walczyć o godność, trzeba przede wszystkim żyć – powiedziała z mównicy Sejmowej.

14.59

Protesty kobiet w Łodzi i regionie są pełne gniewu i gniewnych haseł. Kobiety wypisują swoje myśli na prześcieradłach i tekturach. Co głoszą hasła na protestach kobiet? Jedne hasła pełne gniewu, ale nie brakuje słów komentujących celnie rzeczywistość.

13.40

Dziennikarze próbowali pytać wicepremiera i prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego na sejmowym korytarzu o orzeczenie Trybunału Julii Przyłębskiej dotyczące aborcji. Polityk nie odpowiadał na pytania - podał portal TVN24.

13.22

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski m.in. o protestach: Podjąłem decyzję o tym, by wśród protestujących byli obserwatorzy z ramienia miasta, by dokładnie widzieli, co się dzieje. Apeluję o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i noszenie masek, a do Policji apeluję o rozsądne zachowanie.

13.10

Posłanka Barbara Nowacka w Sejmie: W imieniu tysięcy kobiet, które stoją na protestach dzisiaj, w imieniu rodzin, które naraziliście na strach i wykluczenie. W imieniu dziewczyn, młodych kobiet, które wiedzą, że Polska nie jest dla nich przyjaznym krajem i będą się bały podejmować decyzje o macierzyństwie. W imieniu tych kobiet, które dziś są wypisywane ze szpitali, kiedy odmawiane jest im prawo do aborcji przy wadzie letalnej, o której pani minister powiedziała, że macie pomoc psychologiczną. Dzieci z wadą letalną, pani się douczy pani minister. To wstyd i hańba. (…) Oskarżam Was politycy PiS, oskarżam Cię Jarosławie Kaczyński o zniszczenie konstytucyjnego ładu, o doprowadzenie do chaosu na polskich ulicach, o doprowadzenie do wojny polsko-polskiej, wojny, która prowadzi tylko do jednego, do pogardy i nienawiści.

12:47

Posłanka Hanna Gil-Piątek w Sejmie: Żadne frazesy nie zmienią tego, że program „Za życiem” nie działa prawie w ogóle.

12:32

Arcybiskup Wojciech Polak odniósł się wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji i związanych z nim protestów. - Powinniśmy apelować o dialog, żeby zwłaszcza wrócił na poziomie parlamentu – mówił duchowny w Radiu Plus.

12.21

Trwa 20 posiedzenie Sejmu. W programie informacja Ministra Rodziny i Polityki Społecznej na temat funkcjonowania programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, programów finansowanych ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz ewentualnych skutków, jakie wywołuje w ich realizacji wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22.10.2020 r.

12.15

Władysław Kosiniak-Kamysz: Polityka jest od tego, żeby rozwiązywać problemy. Straż Marszałkowska jest od pilnowania Sejmu, a nie posłów. Jest rozwiązanie tej sytuacji. Nie publikować wyroku TK, rozpisać referendum, wpisać wynik referendum do Konstytucji.

11:57

Opozycja zablokowała mównicę w Sejmie po skandalicznych słowach marszałka Terleckiego. Posłanki Lewicy wyszły na środek z hasłami Strajku Kobiet: "Legalna aborcja", "To jest wojna", "Kobieta decyduje". Zgłoszono wniosek o włączenie do porządku obrad projektów ustaw o liberalizacji prawa aborcyjnego. Interweniowała straż marszałkowska.

11.35

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił oświadczenie dotyczące wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej i związanej z nim falą protestów. - Proszę o to, żeby mądrość milczącej większości zwyciężyła, żeby nie doprowadzić do eskalacji tego sporu (…) Polska jest jedna i musimy się wszyscy w niej odnaleźć. Spierajmy się, ale musimy umieć ze sobą rozmawiać i dyskutować – mówił szef rządu.

10:52

W trakcie dzisiejszego posiedzenia Sejmu posłanki Lewicy wyszły na mównicę z transparentami z napisem "#tojestwojna" odnoszącym się do trwających w całej Polsce protestów dotyczących wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej w sprawie aborcji - podał portal TVN24. Niektórzy posłowie opozycji mieli maseczki z czerwoną błyskawicą - symbolem Strajku Kobiet. Skomentował to prowadzący obrady wicemarszałek Ryszard Terlecki (PiS). - Ja z pewną przykrością stwierdzam, że na sali wśród posłów Lewicy i PO są posłowie, którzy mają maseczki ze znakami do złudzenia przypominającymi symbole Hitlerjugend i SS. Ale rozumiem, że opozycja totalna nawiązuje do totalitarnych wzorów i z przykrością to przyjmujemy - powiedział. Doszło do zamieszania, wezwano Straż Marszałkowską.

10:26

Sędzia Julia Przyłębska, przewodnicząca Trybunału Konstytucyjnego powiedziała w rozmowie z PAP, że jej zdaniem oskarżenia kierowane pod adresem TK są całkowicie bezzasadne. - Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie jest wymierzone w kogokolwiek i nie powinno być przez nikogo wykorzystywane do wywoływania napięć społecznych – stwierdziła.

10:12

Konstytucja RP mówi, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. A kiedy wyrok TK powinien zostać ogłoszony? I kto go powinien zlecić do druku? Czy musi zostać urzędowo wydrukowany? Co o wyroku mówi prezes TK Julia Przyłębska?

9:45

Rozumiem kobiety i ich gniew - wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest zachwianiem kompromisu, który obowiązywał przez 30 lat. Ale trudno mi poprzeć protesty po wszystkich wczorajszych ekscesach, do jakich doszło na ulicach. Dla Solidarności wciąż istnieją pewne świętości i normy, których przekraczać nie wolno. Z naszej strony nie będzie żadnego wsparcia dla protestujących - mówi Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

9:12

Wyrok TK ws. kompromisu aborcyjnego spowodował niezadowolenie wielu Polek i Polaków, którzy wyszli tłumnie na ulicę. Poszczególne ugrupowania proponują rozwiązania mające na celu zminimalizowanie społecznych skutków orzeczenia. Swoje propozycje przedstawiły m.in. Porozumienie, Lewica i PSL. W samym PiS słychać również wątpliwości co do całkowitego zakazu aborcji eugenicznej.

8:37

Gaz na proteście w Katowicach? To była odpowiedź na agresję. Nie wolno atakować policji i już. Policjanci posiadają różne środki przymusu, a gaz jest najłagodniejszym z nich. Policjanci nie są chłopcami do bicia. Jeżeli ktoś chce wyładowywać swoje frustracje, to niech robi to w inny sposób - mówi Rafał Jankowski, przewodniczący zarządu głównego NSZZ Policjantów.

8:12

Po wyroku TK w sprawie aborcji PiS zamierza "dodefiniować", co jest wadą letalną płodu. Jednak zdaniem profesor Marii Sąsiadek to zły kierunek. - Jest szereg chorób, w których nie potrafimy przewidzieć skali niepełnosprawności - mówiła w TOK FM ekspertka.

7:34

Próbowaliśmy się skontaktować z prof. prawa Jakubem Steliną, sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2019 r., który wcześniej był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Profesor nie odbierał telefonu. Wysłaliśmy prośbę o komentarz do ostatniej decyzji TK w sprawie jednego z zapisów, dotyczących aborcji. Otrzymaliśmy odpowiedź: Nie mogę wypowiadać się w sprawach publicznych, w tym także (a może tym bardziej) związanych z orzecznictwem TK. Proszę tylko zauważyć, że nikt (poza osobami uczestniczącymi w naradzie) nie wie, jaki był wynik głosowania. Każdy sędzia ma 3 opcje – „za”, „przeciw” lub „przeciw ze zdaniem odrębnym.

7:12

Nie można odebrać kobietom prawa do decydowania w momentach, w których okazuje się, że dziecko jest obciążone wadami letalnymi. W dzisiejszych czasach nie można zmuszać kobiet do takiego heroizmu. Rozpoczynamy rozmowy nad zdefiniowaniem na nowo przesłanki eugenicznej. Będę próbowała przekonać wszystkich, że w dzisiejszych czasach zmuszanie kobiet do heroicznych postaw nie jest niczym dobrym i słusznym - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Magdalena Sroka, pomorska posłanka klubu Prawa i Sprawiedliwości, rzeczniczka prasowa Porozumienia Jarosława Gowina.

Poniedziałek 26.10.2020

23:30

Na dziś kończymy relację na żywo z kolejnego dnia protestów. Bądźcie z nami jutro. Dbajcie o zdrowie i uważajcie na siebie.

23:21

Podsumowanie protestu w Katowicach. Manifestacja przebiegła bardzo spokojnie. Śląscy policjanci zabezpieczyli ruch i blokowali przejazdy samochodów, tak by demonstranci mogli przechodzić ulicami miasta. Protestujący chodzili wokół ronda w Katowicach, a także aleją Korfantego czy ulicą Sokolską. Atmosfera była zupełnie inna niż poprzedniego dnia, gdy na schodach katowickiej archikatedry dochodziło do starć z policjantami. Funkcjonariusze użyli w niedzielę gazu i środków przymusu. Zatrzymano trzy osoby. Tłum był wściekły. Dzień później sytuacja wyglądała już zupełnie inaczej. Policjanci kierowali ruchem i spokojnie blokowali ulice, tak by protestujący mogli przejść. W trakcie protestu pod Archikatedrą Chrystusa Króla w Katowicach protestujący nie byli skierowani także w stronę policjantów, jak było do tej pory. Stali tyłem do mundurowym, tak jakby policjanci byli częścią tłumu. To już nie byli dzisiaj przeciwnicy protestujących. Śląscy policjanci doczekali się nawet podziękowań od protestujących. Pod Archikatedrą Chrystusa Króla można było usłyszeć wspólne okrzyki "Dziękujemy! Policjantom!".

23:18

Protestujący pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie rozchodzą się do domów. Policja natomiast cały czas strzeże budynku przy Nowogrodzkiej.

23:03

Tymczasem w Warszawie na Nowogrodzkiej.

22:45

Częstochowa. Do incydentu doszło pod Jasną Górą, kiedy drogę protestującym zagrodzili narodowcy. Policja użyła gazu, doszło do zatrzymań. Poniedziałkowy protest kobiet w Częstochowie był największym z dotychczasowych. Zgromadził w sumie kilka tysięcy osób. Rozpoczął się już przed godziną 19. Wtedy setki samochodów zablokowały centrum miasta, a protestujący podeszli pod Archikatedrą.

22:32

Warszawa, ul. Nowogrodzka. Dostępu do siedziby partii rządzącej strzeże policja. Ale manifestanci robią wszystko, żeby było ich słychać.

22:05

Tłumy gromadzą się pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Wcześniej na Placu Trzech Krzyży doszło do przepychanek. "W jednej z TV występująca jako ekspertka dziennikarka twierdzi, że policja działa nieodpowiedzialnie używając gazu pieprzowego. Znowu mamy tu kompletny brak refleksji, co wymusza taką reakcję policji. Fizyczne ataki na policjantów nie mogą skutkować głaskaniem sprawców po głowach" - tweeta takiej treści zamieściła Komenda Stołeczna Policji.

22:00

Spontaniczny wiec wsparcia w Londynie

Warszawa

Przypomnimy, że w czwartek, 22 października, Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, zgodnie z którym zakazuje się w Polsce dokonywania aborcji nawet w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu. W kolejnych dniach na ulice miast wyszły tysiące Polek i Polaków. Podczas manifestacji okupowane były biura posłów i senatorów PiS oraz kościoły. Dziś w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego, które pozwala żandarmerii wojskowej włączyć się do działań w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Wrocław

"Idziemy na Ostrów, będziemy się napier****ć!". Kilkanaście tysięcy ludzi na ulicach. Protestujący we Wrocławiu zaplanowali początek marszu pod Dworcem Głównym PKP o godzinie 16. Kilka tysięcy uczestników manifestacji na placu Solidarności usiadło na jezdni. Po chwili, na wezwanie organizatorów, wstali i ruszyli ulicą Kazimierza Wielkiego w stronę placu Dominikańskiego. Celem był Ostrów Tumski. Skierowała się tam również druga grupa manifestantów, która blokowała ulice przy Arkadach Wrocławskich.

Gdańsk

W Gdańsku tłum manifestujących zebrał się pod Forum Gdańsk. Stamtąd rozpoczął się marsz ulicą Grunwaldzką aż do Katedry Oliwskiej. Zobaczcie zdjęcia.

Poznań

W Poznaniu ulice w szczycie komunikacyjnym, a wieczorem protestują w centrum Poznania, pod kurią, pod biurami posłów PiS i pod siedzibą TVP. "To jest wojna" - mówią kobiety i protestujący z nimi mężczyźni.

Lublin

W Lublinie protestujący zdecydowali się na to, aby zablokować lubelskie ulice i przechodzić w kółko na pasach. Podczas manifestacji na al. Racławickich doszło do szamotaniny pomiędzy funkcjonariuszem a protestującym. 56-latek został zatrzymany. - Policjant od początku był wobec nas nieprzyjemny. Zaczepiał nas i był nieuprzejmy. Kazał nam zejść na chodnik, co zresztą zrobiliśmy. Mój partner stał na pasach i zajrzał w telefon. Policjant zaczął na niego krzyczeć, a później szarpał go, żeby zszedł z pasów. Podbiegł do niego drugi funkcjonariusz. Szarpali go, podduszali, zdjęli mu koszulkę. Wyglądało to naprawdę strasznie. Teraz jest zatrzymany i jest na IV komisariacie. Czekamy na prawnika - mówiła Czytelniczka Małgorzata, która była naocznym świadkiem tego wydarzenia.

Kraków

Kraków. Z powodu protestów zablokowany został ruch na wielu ulicach miasta. Dużą blokadę utworzono m.in. pod "Jubilatem". Czasowo wyłączony musiał zostać ruch tramwajowy do Salwatora. Z powodu przejścia manifestacji zamknięty został również przejazd od ul. Czarnowiejskiej do Mostu Grunwaldzkiego - autobusy kierowane były trasy objazdowe. Następnie wstrzymano ruch tramwajowy do Cichego Kącika oraz na placu Wszystkich Świętych. Około godz. 18.30 udrożniono przejazd przez Aleje Trzech Wieszczów, ale nadal były bardzo duże zakłócenia w kursowaniu wszystkich linii autobusowych. Wznowiono też ruch tramwajowy do pętli Salwator oraz Cichy Kącik. Wstrzymano natomiast ruch tramwajowy do Bronowic i Bronowic Małych - linie 4,8,13,14,24 skierowano na trasy objazdowe.

Warszawa

W Warszawie blokady trwają m.in. na rondzie Waszyngtona, rondzie Dmowskiego, rondzie de Gaulle'a, rondzie Wiatraczna, a także na mostach Poniatowskiego i Łazienkowskim. Gdzie jeszcze występują utrudnienia? Na jednym ze skrzyżowań samochód marki BMW wjechał w protestujących. Jedna osoba z drobnymi obrażeniami została przewieziona do szpitala. Duga osoba, która została potrącona oddaliła się z miejsca wypadku. Kierowca bmw odjechał.

Łódź

Łódź. Mieszkanki Łodzi po raz kolejny wyszły dziś protestować przeciwko orzeczeniu TK w sprawie aborcji. Przeczytajcie naszą relację i zobaczcie zdjęcia.

Katowice

Czwarty dzień protestów w Katowicach. W poniedziałek, 26 października, przed archikatedrą Chrystusa Króla znów zebrały się tłumy. Potężne, tak jak w poprzednich dniach, są też siły policji. Wczoraj funkcjonariusze użyli gazu, dziś znów może być gorąco.

Zielona Góra

W Zielonej Górze, gdzie demonstranci zablokowali w ramach tzw. protestu samochodowego pół miasta. - Nie poddamy się, będziemy walczyć do skutku - zapowiadają zielonogórzanie.

Kielce

O godzinie 17 rozpoczął się w poniedziałek drugi kielecki protest sprzeciwiający się zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. "W poniedziałek polecamy spacer w okolicach pomnika Henryka Sienkiewicza w Kielcach. Nie dość, że dotlenimy organizm, to jeszcze zadumamy się wraz z wieszczem... Quo Vadis Polsko?... Przestrzegamy obowiązku noszenia maseczek/przyłbic oraz zachowujemy odstępy między sobą" - napisali na Facebooku organizatorzy. Gdy uczestnicy zaczęli gromadzić się pod pomnikiem, już zaczęło być widać, że ta manifestacja będzie liczniejsza niż poprzednia. Na samym początku Małgorzata Marenin, organizatorka marszu, podała wszystkim numery telefonów do prawników, z którymi można się było kontaktować w razie problemów z policją. Nawoływano także, by nie przyjmować mandatów, ale przy okazji wspomniano, aby dbać o siebie i innych zakładając maseczkę ochronną.

Opole

W poniedziałek ponad tysiąc Opolan manifestowało swoje niezadowolenie blokując drogi w wielu miejscach - pieszo, samochodem czy na rowerze. - Jesteśmy między innymi przy Placu Wolności oraz na tak zwanym "dużym rondzie" na Placu Konstytucji 3 Maja - mówi Iwona Gałązka z Opolskiego Strajku Kobiet.

Bydgoszcz

Spacerujące tłumy, setki zniczy zapalanych przed siedzibami władz regionalnych PiS, blokowanie głównych ulic. Podlaskie z wielką siłą włączyło się w ogólnopolski strajk kobiet. Wielu mieszkańców m. in. Białegostoku, Suwałk, Łomży, Bielska Podlaskiego i Augustowa jest przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Nie chcą dopuścić do zaostrzenia prawa aborcyjnego.

Toruń

Kolejny dzień protestów w Toruniu. Zobaczcie, jak wyglądała manifestacja z perspektywy drona.

Zduńska Wola

Mieszkańcy Zduńskiej Woli przeszli ulicami miasta w proteście przeciwko drastycznemu zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych. Spacer - protest odbywał się w poniedziałek podobnie jak w wielu miastach w Polsce. Protest kobiet przeszedł sprzed Ratusza na placu Wolności ulicami Kościelną, Złotnickiego, Piwną, Łaską, Juliusza, Żeromskiego, Kilińskiego. Asystowała protestującym policja, która zabezpieczała marsz i przypominała o zakazie gromadzeń, zachowaniu dystansu społecznego i apelowała o rozejście się.

Żory

Czas ciszy minął - było słychać na ulicach Żor. Strajk kobiet to już nie jest cichy spacer wyłącznie po Rynku. Panie ubrane na czarno, z transparentami i głośnymi hasłami wyszły na ulice centrum miasta i zablokowały rondo. Zanim ruszył strajk na Rynku jedna z kobiet podzieliła się osobistym wyznaniem. - Samotnie wychowuję syna ze śmiertelną chorobą genetyczną, która prowadzi do całkowitego zaniku mięśni. Jestem nosicielką tej choroby. Rząd odebrał mi prawo wyboru - powiedziała pani Anna.

Słupsk

Kolejny raz spotykamy się na placu Zwycięstwa w Słupsku, aby kontynuować ostrą jazdę! Przyklejcie do samochodów plakaty i upewnijcie się, że macie sprawne klaksony, bo będziemy robić hałas! - zapowiadały aktywistki ze Słupska.

Szczecin

Trąbili klaksonami samochodów, chodzili wokół pl. Szarych Szeregów blokując ruch - tak protestujący w Szczecinie wyrazili swój protest przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Najpierw blokada samochodowa ulic w centrum miasta, która trwała przez kilka godzin. Potem spacer na pl. Szarych Szeregów - tak wyglądał kolejny dzień protestów, których uczestnicy domagają się cofnięcia wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Stargard

O godzinie 16 rozpoczęła się blokada ronda w centrum Stargardu. Kobiety stanęły samochodami wokół ronda i włączyły klaksony. Inne zaczęły przechodzić w tę i z powrotem po przejściu dla pieszych od strony ul. Wyszyńskiego oraz Czarnieckiego. Kobietom towarzyszyło wielu mężczyzn. Uczestnicy protestu skandowali hasła "chcemy wybór", "je**ć PiS", mieli też transparenty i naklejki z symboliczną błyskawicą.

Materiał oryginalny: Ogólnopolski Strajk Kobiet. Dziś kolejny dzień protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego NA ŻYWO - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie