Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. W PWSZ będzie można zdobyć tytuł magistra pielęgniarstwa

Bogusław Kwiecień
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu otworzy od października drugi kierunek magisterski.

Od października tego roku na pielęgniarstwo uczelnia będzie mogła przyjąć 50 osób na studia dzienne i 50 na zaoczne. Zgodę na uruchomienie kierunku dało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Informację uczelnia ogłosiła uroczyście w czwartek.
Z możliwości kontynuacji studiów w Oświęcimiu już cieszą się osoby, które obecnie na tej uczelni są na licencjacie.
– To dobra wiadomość. Wielu z nas chce potem zdobyć tytuł magistra. Na oświęcimskiej uczelni dobrze się studiuje, a atutem jest także bliskość – zaznacza Daniel Ślagor z Głębowic (gm. Osiek) z pierwszego roku pielęgniarskich studiów licencjackich.
W PWSZ pielęgniarstwo jest od 2009 r. Dotąd jego absolwenci, jeśli chcieli kształcić się dalej, musieli dojeżdżać do Katowic, Krakowa lub Bielska-Białej.
W tym roku tytuł licencjata pielęgniarstwa w oświęcimskiej uczelni uzyska ok. 40 osób. Dr Andrzej Jakubowski, zastępca dyrektora Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu, uważa, że chętnych do podjęcia studiów nie będzie brakowało.
– Posiadanie wyższego wykształcenia pielęgniarskiego jest obecnie na przykład jednym z warunków ubiegania się o stanowiska pielęgniarek oddziałowych, przełożonych czy naczelnych – zaznacza Jakubowski.
Pielęgniarstwo jest coraz bardziej popularne wśród młodych ludzi, w tym mężczyzn. Daniel Ślagor jest jednym z pięciu panów na tym kierunku uczelni.
– Jego ukończenie daje przede wszystkim duże szanse na pracę w Polsce, ale także za granicą – zauważa Ślagor.

Nie tylko w szpitalach

Praca na magistrów pielęgniarstwa czeka nie tylko w szpitalach i zakładach podstawowej opieki zdrowotnej. Dobrze wykształcone pielęgniarki czy pielęgniarzy potrzebują placówki opiekuńczo-pielęgnacyjne, hospicja, ratownictwo medyczne, sanatoria. Absolwenci tego kierunku mają również szanse na zatrudnienie w administracji różnych szczebli czy oświacie, bo w trakcie studiów zdobywają także uprawnienia pedagogiczne. Ich ukończenie umożliwia podjęcie własnej praktyki pielęgniarskiej.
Ponadto, jak dodają w uczelni, w najbliższych latach pojawi się luka pokoleniowa w tym zawodzie i będą potrzebne nowe kadry.
Z danych portalu Rynek Zdrowia wynika, że w tym momencie w Polsce średnia wieku pielęgniarek to 46,5 roku.
– Zmieniająca się sytuacja zdrowotna i starzenie się społeczeństwa, postęp w medycynie sprawia, że jest to zawód, w którym coraz bardziej są potrzebni wysokiej klasy specjaliści – podkreśla dr Sonia Grychtoł, wicedyrektor Instytutu Pielęgniarstwa w oświęcimskiej uczelni.

Dużo praktyki

Profesor Witold Stankowski, rektor PWSZw Oświęcimiu podkreśla, że w tej uczelni duży nacisk kładzie się na zdobycie wiedzy praktycznej. I tak również będzie w przypadku studiów magisterskich z pielęgniarstwa, gdzie ponad połowę zajęć będzie stanowiła praktyka. Połowę zajęć studenci będą odbywać w placówkach klinicznych w Krakowie i Katowicach.
– Mogą u nas też liczyć na najlepszą kadrę, która daje gwarancje, że po opuszczeniu murów będą wysokiej klasy pielęgniarzami – mówi rektor. W trzecim budynku dawnego monopolu tytoniowego, który ma być adaptowany na potrzeby uczelni, znajdzie się centrum kształcenia medycznego.
– Zgoda na uruchomienie tego kierunku jest wyrazem uznania i zauważenia, że nasza uczelnia się rozwija – zaznacza prof. Stankowski.

Rekrutacja od czerwca

- Rekrutacja na pierwszy rok pielęgniarskich studiów magisterskich w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu rozpocznie się 15 czerwca br. Obok absolwentów licencjatu pielęgniarstwa studia na tym kierunku mogą podjąć dyplomowane pielęgniarki oraz po studiach pomostowych. Studia trwają dwa lata (cztery semestry).
A Kierunek pielęgniarstwa na PWSZ w Oświęcimiu oznacza nawiązanie do tradycji kształcenia w tym zawodzie. Do lat 90. istniało tutaj liceum medyczne, które kształciło pielęgniarki.

Drugi magisterski

- Pielęgniarskie studia magisterskie to 10. kierunek w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu, w tym drugi magisterski. W styczniu ub. roku uczelnia uzyskała prawo do prowadzenia drugiego stopnia studiów na politologii. Inny nowy kierunek licencjacki, który będzie od nowego roku akademickiego prowadzić oświęcimska uczelnia, to praca socjalna. Rekrutacja rozpocznie się 15 czerwca. Natomiast od lutego ub. roku uczelnia prowadzi studia inżynierskie na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto