Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto miejsca i zabytki, z których słynie Tarnobrzeg. Warto je polecić innym [TOP 10]

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
W Polsce Tarnobrzeg kojarzony jest przede wszystkim z przemysłem siarkowym, który prowincjonalne miasteczko swego czasu uczynił nawet stolicą województwa tarnobrzeskiego. Obecnie w Tarnobrzegu siarki już się nie wydobywa i kopalnie znikły. Jest jednak sporo miejsc, z których Tarnobrzeg słynie lub które warto odwiedzić i promować. Jakie to miejsca?

Zamek Tarnowskich w Dzikowie jest niewątpliwie jednym z najbardziej znanych obiektów. Budowa zamku została zapoczątkowana w XV wieku jako wieżowy dwór obronny. W XVII i XVIII wieku został adoptowany przez rodzinę Tarnowskich i przebudowany. Do zamku dodano system fortyfikacji bastionowych. W 1830 roku zamek został ponownie przebudowany na rezydencję – muzeum w stylu neogotyku, według projektu architekta Franciszka Marii Lanciego. Tarnowscy zgromadzili w zamku wielkie zbiory dzieł sztuki, bibliotekę i archiwum.  Od 1834 roku w zamku przechowywano słynną kolekcję Tarnowskich, na którą składały się zbiory malarstwa europejskiego XVI-XVIII wieku, biblioteka (z rękopisem Pana Tadeusza autorstwa Adama Mickiewicza) i archiwum rodowe, a także liczne pamiątki narodowe. Po pożarze w 1927 roku zamek odbudowano, zmieniając jego bryłę. Po wojnie w zamku i przyległych do niego zabudowaniach mieściło się Technikum Rolnicze. Od 2011 roku zamek jest główną siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.
W Polsce Tarnobrzeg kojarzony jest przede wszystkim z przemysłem siarkowym, który prowincjonalne miasteczko swego czasu uczynił nawet stolicą województwa tarnobrzeskiego. Obecnie w Tarnobrzegu siarki już się nie wydobywa i kopalnie znikły. Jest jednak sporo miejsc, z których Tarnobrzeg słynie lub które warto odwiedzić i promować. Jakie to miejsca? Zamek Tarnowskich w Dzikowie jest niewątpliwie jednym z najbardziej znanych obiektów. Budowa zamku została zapoczątkowana w XV wieku jako wieżowy dwór obronny. W XVII i XVIII wieku został adoptowany przez rodzinę Tarnowskich i przebudowany. Do zamku dodano system fortyfikacji bastionowych. W 1830 roku zamek został ponownie przebudowany na rezydencję – muzeum w stylu neogotyku, według projektu architekta Franciszka Marii Lanciego. Tarnowscy zgromadzili w zamku wielkie zbiory dzieł sztuki, bibliotekę i archiwum. Od 1834 roku w zamku przechowywano słynną kolekcję Tarnowskich, na którą składały się zbiory malarstwa europejskiego XVI-XVIII wieku, biblioteka (z rękopisem Pana Tadeusza autorstwa Adama Mickiewicza) i archiwum rodowe, a także liczne pamiątki narodowe. Po pożarze w 1927 roku zamek odbudowano, zmieniając jego bryłę. Po wojnie w zamku i przyległych do niego zabudowaniach mieściło się Technikum Rolnicze. Od 2011 roku zamek jest główną siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Fot. Jacek Halicki/ Wikipedia
W Polsce Tarnobrzeg kojarzony jest przede wszystkim z przemysłem siarkowym, który prowincjonalne miasteczko swego czasu uczynił nawet stolicą województwa tarnobrzeskiego. Obecnie w Tarnobrzegu siarki już się nie wydobywa i kopalnie znikły. Jest jednak sporo miejsc, z których Tarnobrzeg słynie lub które warto odwiedzić i promować. Jakie to miejsca?
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto