Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przypinki z kwiatami lnu rozdawane na ulicach Tarnowa dla upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej. We wtorek obchody przy Kurhanie Kresowym

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Młodzi ludzie rozdają przechodniom na ulicach Tarnowa przypinki z kwiatami lnu, który upamiętnia ofiary rzezi wołyńskiej oraz ulotki, wyjaśniające sens akcji
Młodzi ludzie rozdają przechodniom na ulicach Tarnowa przypinki z kwiatami lnu, który upamiętnia ofiary rzezi wołyńskiej oraz ulotki, wyjaśniające sens akcji Archiwum prywatne
Na ulicach Tarnowa od poniedziałku (10 lipca) rozpoczęła się akcja przypinania przechodniom symbolicznego kwiatu lnu. Jej inicjatorzy chcą w ten sposób przypomnieć o rocznicy zbrodni, do której doszło na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich.

Tarnowskie obchody 80. rocznicy rzezi wołyńskiej. Najpierw msza św., a potem spotkanie na Cmentarzu Starym

We wtorek (11 lipca) przypada 80. rocznica rzezi wołyńskiej, która była jedną z najokrutniejszych zbrodni II wojny światowej. W ludobójczych mordach, z rąk nacjonalistów ukraińskich z OUN i UPA, zginęło – według szacunków – blisko 130 tys. Polaków, przede wszystkim mieszkańców wsi.

W Tarnowie upamiętnieniem tego tragicznego wydarzenia zajmuje się od lat oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Główne uroczystości planowane są na wtorek. O godz. 17 rozpocznie się msza św. w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego. Po niej uczestnicy przejdą ul. Bema i Najświętszej Marii Panny pod Kurhan Kresowy na Cmentarzu Starym, gdzie odśpiewany zostanie hymn państwowy i Rota, przywołane zostaną fakty i wspomnienia świadków oraz złożone zostaną kwiaty i zapalone światła pamięci.

Kwiat lnu - niezwykle wymowny symbol

Przywołaniu pamięci o ludobójstwie na Polakach na Kresach poświęcona jest akcja zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej, w którą w tym roku włączyła się również Fundacja Pro Patria Semper oraz współpracujące z nią stowarzyszenie Tarnów Pierwsze Niepodległe i tarnowscy harcerze z ZHR.

Polega ona na rozdawaniu kwiatu lnu, rośliny powszechnie uprawianej na Wołyniu przed II wojną światową, używanej przez rolników w gospodarstwie domowym, stosowanej w kuchni, lecznictwie itp. Kwiat lnu kwitnie niezwykle krótko, zazwyczaj pół dnia, dlatego symbolizuje przerwane życie tysięcy ofiar. Roślina kwitnie na niebiesko, kolor ten w psychologii barw oznacza wytrwałość, uosabia zatem ludzi, którzy od lat zabiegają o przywrócenie pamięci o ludobójstwie. Len leczy rany, alegorycznie więc przypomina o upływie czasu, który zabliźnia rany fizyczne i psychiczne, koi cierpienia.

- Młodzi ludzie poświęcili swój czas, żeby wykonać przypinki z kwiatem lnu. Są one wprawdzie z papieru, gdyż prawdziwe kwiaty są bardzo delikatne,a przez to mało trwałe, ale liczy się przede wszystkim ich głęboka symbolika i pamięć o tysiącach zamordowanych naszych rodakach – mówi Piotr Dziża z Pro Patria Semper.

W sumie młodzi ludzie chcą rozdać tysiąc takich przypinek na ulicach Tarnowa. Akcja rozpoczęła się w poniedziałek i będzie kontynuowana przede wszystkim we wtorek, kiedy przypada rocznica rzezi wołyńskiej. Razem z przypinkami wręczane są ulotki, z których można się dowiedzieć, co to za inicjatywa.

Tak wygląda zielona oaza w samym sercu Tarnowa

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto