Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skatepark w Tarnobrzegu trzeci raz nie przeszedł odbioru! O złym wykonaniu obiektu wie już Polski Związek Sportów Wrotkarskich [ZDJĘCIA]

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Piątek, 5 czerwca. Skatepark w Tarnobrzegu już trzeci raz nie przeszedł odbioru technicznego.
Piątek, 5 czerwca. Skatepark w Tarnobrzegu już trzeci raz nie przeszedł odbioru technicznego. Wioletta Wojtkowiak
Firma modernizująca tarnobrzeski skatepark dostała w piątek kolejną szansę na poprawę niedoróbek na obiekcie. Ma uporać się z tym do poniedziałku 8 czerwca. Pasjonaci sportu są rozczarowani sytuacją, w jakiej się znaleźli. Sprawę nagłośnił także Polski Związek Sportów Wrotkarskich. Zachęca do konsultacji wszystkich, którzy chcą budować podobne obiekty.

Skatepark na terenach rekreacyjnych nad Wisłą modernizowany jest od ubiegłego roku przez Przedsiębiorstwo Inżynieryjno Budowlane Inż-Wod-Bud z Lublina. Przebieg prac jest krytykowany przez skejterów, którzy latami walczyli o profesjonalne miejsce do jazdy na deskorolkach i rolkach. Zarzucają oni wykonawcy, że dopuścił się zmiany technologii zapisanej w projekcie, czego efektem jest nawierzchnia o gorszej jakości. Widać już na niej pęknięcia i nierówności.

Wykonawca odbija piłeczkę. Zarzuca skejterom, że rozpowszechniane w internecie zdjęcia usterek na skateparku zostały sfałszowane przy pomocy programu Photoshop, a zarzuty co do techniki wykonania inwestycji nie są wiarygodne, bo wysuwa je konkurencyjna firma z Krakowa. Pisaliśmy o tym Nieudana druga próba odbioru skateparku w Tarnobrzegu

W poniedziałek kolejna próba odbioru. Już czwarta

Jak już informowaliśmy, 27 maja nie doszło do odbioru technicznego centralnej części skateparku, na który składa się między innymi funbox z poręczą i grindboxem. Urządzenia mają certyfikaty bezpieczeństwa i zostały poprawnie zamontowane. Jednak komisja reprezentująca inwestora, czyli miasto, nie dopuściła do użytkowania obiektu z powodu budowlanych niedociągnięć wpływających na estetykę. Wykonawca miał tydzień na ich poprawę. Niestety, komisja nie była zadowolona z efektów, które zobaczyła 3 czerwca. Wykonawca dostał wtedy dodatkowe trzy dni na poprawę. W piątek 5 czerwca okazało się, że i tym razem nie uporał się z zadaniem do końca.

- W porównaniu ze środą widać różnicę. Większość usterek została usunięta, ale nadal widać niedociągnięcia. Gmina płaci, nie możemy sobie pozwolić żeby odbierać gorszą jakość, bo nie ogłaszamy przetargów na inwestycje w drugim, trzecim gatunku - skomentowała Barbara Trzeciak, naczelnik Wydziału Techniczno - Inwestycyjnego i Drogownictwa Urzędu Miasta Tarnobrzega, która jest wiceprzewodniczącą komisji odbierającej inwestycję.

Przedstawiciel skejterów wystąpił z komisji

Dzisiaj okazało się, że z członkostwa w komisji zrezygnował Ernest Lach, który reprezentował w około 40-osobową grupę użytkowników skateparku. Nie chciał firmować dokumentu z odbioru swoim nazwiskiem. Z rozczarowaniem przyznał, że młodzi stoją na przegranej pozycji.

- O źle wykonanym skateparku zrobiło się głośno w naszym środowisku w całej Polsce. Mamy nadzieję, że sytuacją zainteresuje się Polski Związek Sportów Wrotkarskich. Chociaż w naszym przypadku, chyba nic już nie da się zrobić. Jedyna nadzieja w tym, że poziom wykonania takich inwestycji przed odbiorem będzie oceniał fachowiec - mówi Lach. Wytyka, że jednym z grzechów przy wykonaniu tego skateparku jest pomalowana farbą nawierzchnia. Po deszczu zrobi się śliska i będzie zagrażać bezpieczeństwu i życiu użytkowników.

- Dobrze wiemy, że nikt nie chce tragedii na skateparku. Tuszowanie przed odbiorem skateparku farbą i gipsem przeszkód, aby nie było widać ubytków i pęknięć nie jest dobrym rozwiązaniem. Chociaż gwarancja wynosi pięć lat, to nie chodzi o to, żeby firma, która wykonała ten obiekt co sezon poprawiała plac. Na pofalowanej nawierzchni początkujący będą mieli dużo problemów z pokonywaniem przeszkód - komentuje.

Sprawę złego stanu skateparku w Tarnobrzegu nagłośnił Polski Związek Sportów Wrotkarskich. Apeluje do miast i innych pomysłodawców budowy podobnych obiektów o konsultowanie się z fachowcami w tej dziedzinie.

- W ostatnich latach sporty wrotkarskie zyskały sporą popularność co niezmiernie nas cieszy. Co za tym idzie wzrosło zapotrzebowanie na infrastrukturę: tory wrotkarskie, skateparki, ścieżki rolkowe, wrotkarnie. Obserwujemy budowy coraz większej ilości obiektów, ale nie zawsze są one odpowiednie. Chcąc dalej rozwijać sport, nie możemy dopuszczać do sytuacji zagrażających życiu. W naszym związku mamy specjalną Komisję do spraw infrastruktury po to, aby służyła pomocą wszystkim planującym, projektującym i wykonującym obiekty przeznaczone do uprawiania sportów wrotkarskich. Ważne, żeby powstające skateparki, tory czy też ścieżki były bezpieczne i wykonane z odpowiednich materiałów. Zatem zachęcamy miasta, organizacje, przedsiębiorców oraz wszystkich pomysłodawców do konsultacji - apeluje Polski Związek Sportów Wrotkarskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto