Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tarnobrzegu ostrzegali, jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi [ZDJĘCIA]

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
materiały Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu
Handel ludźmi to przestępczy proceder na ogromną skalę. Prawie każdy może stać się jego ofiarą, zwłaszcza wyjeżdżający za granicę. Jak uchronić się przed niebezpieczeństwem, gdzie uzyskać pomoc? O tym mówiono w mobilnym punkcie informacyjnym przed Starostwem Powiatowym w Tarnobrzegu. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa udostępniona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Informacje dotyczące zjawiska handlu ludźmi przekazywali policjanci oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Zespołu do spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. Wśród nich znaleźli się pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy, którzy zorganizowali to wydarzenie, oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Wojewódzki Zespół do spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi został powołany przez wojewodę podkarpackiego w 2015 roku.

W tę działalność jesteśmy zaangażowani od samego początku. Dlatego zorganizowaliśmy to wydarzenie. Chcemy przestrzec przed tym procederem wszystkich tych, którzy wyjeżdżają za granicę do pracy, albo nawet i tutaj, w kraju, znajdują się różnych sytuacjach zagrożenia. Zadaniem zespołu jest podejmowanie wspólnych inicjatyw w zakresie prewencji i wsparcia ofiar handlu ludźmi. Przede wszystkim wskazujemy miejsca, do których można się zwrócić, by uzyskać pomoc

- mówi Anna Kowalska z Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnobrzegu.

Działania prewencyjne prowadzi także Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu.
- Pracownicy socjalni, którzy chodzą w teren, rozmawiają z osobami poszukującymi pracy za granicą - opowiada Małgorzata Gazarkiewicz z MOPR w Tarnobrzegu. - Jesteśmy przygotowani do rozmów na ten temat, rozdajemy także komiksy przedstawiające w dostępny sposób potencjalne zagrożenia. Udostępniamy także numery telefonów, gdzie można zwrócić się o pomoc w sytuacji zagrożenia.

Według policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, problem handlu ludźmi nie występuje na naszym terenie, a działania policji polegają głównie na prewencji. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba nic robić.

- Chcemy ostrzec mieszkańców miasta i powiatu tarnobrzeskiego przed tego rodzaju zagrożeniami - podkreśla aspirant Stanisław Ciba . - Staramy się uświadamiać, że nie każdy wyjazd, w tym też wakacyjny, turystyczny, może być bezpieczny. Także podczas wypoczynku jesteśmy narażeni na różnego rodzaju niemiłe sytuacje. Przestrzegamy też wszystkich wyjeżdżających zarobkowo przede wszystkim przed podpisywaniem umów w języku, którego nie rozumieją.

Organizatorzy Mobilnego Punktu Informacyjnego przekazali najważniejsze numery telefonów, pod które można dzwonić w sytuacji zagrożenia. Są to:

22 628 99 99 - La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu,

801 24 70 70 (z Polski) oraz 48 22 654 70 70 ( z zagranicy) - ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto