BHP - niezbędne szkolenia dla wszystkich pracowników

Materiał informacyjny Tarbonus
Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o bezpieczeństwie i higienie pracy. Jednak skojarzenia jakie wiążą się z BHP są różne w zależności od okoliczności. Jedni będą myśleć o bezpieczeństwie pracowników w miejscu pracy, a inni skupią się na aspektach prawnych i obowiązkowych szkoleniach. Oczywiście obydwie grupy mają rację. Wszystko dlatego, ze BHP z jednej strony jest podejściem do pracy, a z drugiej rozległym aspektem prawnym. Dlatego w poniższym materiale będziemy podejmować tematykę Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Gdzie robić kursy, jak zachowywać się w zakładzie pracy, na co zwracać szczególną uwagę i czy bezpieczeństwo idzie w parze z wydajnością?

Co to jest BHP - na te pytanie nie da się spisać odpowiedzi w jednym akapicie

BHP to bardzo rozległa dziedzina. Tak jak wspominaliśmy powyżej jest to zbiór zasad i wskazówek, które mają pozytywnie wpływać na bezpieczeństwo pracowników. Dodatkowo jest to osobna dziedzina szkoleniowo - techniczna, która ma realny wpływ na sposób wykonywania pracy i tworzenie wszystkich przedsiębiorstw. Dlatego właściciele firm i osoby odpowiedzialne za BHP powinny zgłosić się do specjalistycznych firm, które dostosują warunki pracy do panujących przepisów i przeprowadzą niezbędne szkolenia. Dzięki temu podniesie się jakość i bezpieczeństwo pracy, a dodatkowo unikniesz dotkliwych kar. W związku z tym, przedsiębiorstwa z okolic Tarnobrzegu powinni sprawdzić w czym mogą im pomóc takie firmy jak Tarbonus, która świadczy usługi w zakresie zaznaczonym na tej stronie: https://www.tarbonus.pl/pl/kontakt/4-oddzia-tarnobrzeg/.

Dlaczego wspominamy o Tarnobrzegu? To miasto posiadające wiele wyspecjalizowanych firm produkcyjnych.

Gdzie drwa rąbią tam wióry lecą - tak mówi stare polskie przysłowie. Przenosząc to na współczesne realia można by powiedzieć, gdzie produkujemy na wielką skalę, tam jest niebezpieczeństwo dla pracowników. Obowiązkiem pracodawcy jest zminimalizowanie wszelkich zagrożeń, korzystanie z certyfikowanych maszyn i dostosowywanie warunków pracy w taki sposób żeby były one jak najbezpieczniejsze. Można troszczyć się o to na wiele sposobów.

Należy zacząć od szkoleń, co z resztą jest obowiązkiem każdego zakładu pracy

Z całą pewnością każdy choć kilka razy przechodził szkolenie z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Składa się na to pierwsza pomoc, zasady postępowania podczas wypadków, pożarów i innych nietypowych zdarzeń. Ważna jest także znajomość prawa i konsekwencje płynące z tej materii. Tematów jest bardzo wiele. Najistotniejsze jest jednak to, że pracodawca ma obowiązek prowadzenia takich szkoleń w regularnych odstępach czasu zgodnie z terminami wskazanymi przez ustawodawcę.

Szkolenia BHP dla pracowników - obowiązek czy dodatek? Jak często przeprowadzać szkolenia z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy?

Szkolenia BHP dla pracowników są absolutnym obowiązkiem pracodawcy. Pierwsze z nich musi odbyć się w dniu zatrudnienia. Kolejne już po roku. Następnie ustawodawca rozróżnia różne typy pracy. Osoby zajmujące się bezpośrednio kontrolą produkcji i pracą fizyczną powinni kolejny raz szkolić się po trzech latach. Pracownicy inżynieryjno-techniczni, kadra kierownicza i specjaliści BHP do kolejnego kursu przystąpią dopiero po pięciu latach. Co sześć lat szkoli się kadrę administracyjną i pracowników biurowych. Wiążę się to z potencjalnymi zagrożeniami i ilością wypadków w pracy w rozróżnieniu na ekspozycję na nie.

Kiedy ulegamy wypadkom? Najczęściej podczas obsługi ciężkiego sprzętu i produkcji

Oczywistym jest, że osoby mający bezpośredni kontakt z niebezpiecznym sprzętem częściej ulegają wypadkom. Upadek z drabin, zmiażdżone kończyny, uderzenie przez ciężkie przedmioty czy wciągnięcie przez taśmy napędowe. Zdarzają prze przebicia tkanek, rany kłute, szarpane i cięte. Wszystko związane z ogromnym niebezpieczeństwem. Na drugim biegunie są pracownicy biurowi, którzy także ulegają wypadkom. Są one jednak dużo rzadsze i zwykle nie są aż tak niebezpieczne. Właśnie dlatego ci pierwsi częściej muszą się szkolić i aktualizować swoją wiedzę.

Do czego może doprowadzić brak świadomości o BHP? Skutkiem tego są wypadki

Nie będziemy owijać w bawełnę - brak przestrzegania zasad BHP prowadzi do wypadków. Bardzo często prowadzą one do długotrwałego uszczerbku na zdrowie i niestety dalej prowokowane są przez nierozsądne zachowanie pracowników i pracodawców. Często spotyka się sytuację, w której jakiś pracownik uległ wypadkowi tylko dlatego, że od lat w ten sam sposób naprawiał wózek widłowy. Jednak po kilkunastu latach niestety skończyło się jego szczęście i niezgodna z zasadami BHP naprawa skończyła się zmiażdżeniem dłoni. ten przykład ma odzwierciedlenie w setkach sytuacji, w których głównym wytłumaczeniem jest to, że “zawsze tak robiłem, nigdy nic się nie stało”. Właśnie dlatego potrzebna jest świadomość potencjalnych zagrożeń. Dodatkowo wspomnimy, że pracodawca niewypełniający norm bezpieczeństwa może zostać ukarany mandatem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na tarnobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto