Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy z powiatu tarnobrzeskiego wyróżnieni

Klaudia Tajs
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyróżniła rolników z powiatu tarnobrzeskiego. Wyróżnieni rolnicy produkują sery, hodują ryby i nowe rasy królików, uprawiają fasolę i organizują ekologiczne wykłady.

Sześcioro rolników, właścicieli małych i średnich gospodarstw rolnych z terenu Powiatu Tarnobrzeskiego zostało wyróżnionych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za innowacyjność i nowoczesne rozwiązania stosowane w swoich gospodarstwach. Nagrody wręczono podczas konferencji „Innowacyjność i konkurencyjność małych gospodarstw rolnych w Powiecie Tarnobrzeskim”, która zorganizowano w siedzibie Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu. - Musimy pomagać w wspólnie wspierać tych ludzi - mówiła Teresa Pamuła, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Pokazywać im pewne możliwości, umożliwiać środki dostępu. Jako Agencja podejmujemy te działania. W Tarnobrzegu jest nasze biuro powiatowe. Nasi pracownicy są do tego przygotowani.

Ryby, fasola, króliki
Nagrody uznania odebrali z gminy Baranów Sandomierki, Stanisław Czachura, który wypromował karpia lasowiackiego w galarecie, wizytówkę Baranowa Sandomierskiego.Jego karp w galarecie znajduje się na liście Produktów Tradycyjnych. -Procedura trwał dwa lata - powiedział Stanisław Czachura, właściciel gospodarstwa rolno - rybackiego Krasiczyn Durdy. - Tradycję karpia lasowiackiego potwierdziło Muzeum w Kolbuszowej. Przeprowadzono wywiady z ludźmi, którzy pracowali na stawach u hrabiego Dolańskiego. - Ten karp był tradycyjną potrawą. Kiedy przyjeżdżali do hrabiego goście, to właśnie ten karp w galarecie był serwowany, jako pierwsza potrawa.
Z tej samej gminy wyróżniono także Zofię i Leszek Badawika, małżonków zajmujących się ekologiczną produkcją jabłek i wiśni oraz mieszanek zbożowych.

Z terenu gminy Gorzyce wyróżnienie w imieniu producentów fasoli wrzawskiej „Piękny Jaś” odebrał Wacław Pyrkosz. W Gminie Nowa Dęba na uwagę zasługuje Joanna Sadecka - Kurnik i Marcin Kurnik, właściciele zagrody ekologicznej „Dobre Miejsce” w Alfredówce. Z gminy Nowa Dęba wyróżnienie otrzymali także młodzi mieszkańcy wsi Rozalin Damian i Przemysław Hajduk, którzy osiągają ogromne sukcesy w hodowli rasowych królików. W gminie Grębów dostrzeżono działalność Krystyny Zając, która prowadzi gospodarstwo ekologiczne i zajmuje się produkcją kozich serów.

Wyróżnieni rolnicy i hodowcy reprezentowali cztery gminy powiatu tarnobrzeskiego, dlatego podczas uroczystości wręczenia wyróżnień, organizatorom i wyróżnionym towarzyszyli przedstawiciele lokalnych samorządów. Robert Pędziwiatr, zastępca wójta gminy Grębów gratulując mieszkance swojej gminy wyróżnienia nie krył zaskoczenia. - Nie sądziłem, że w moim sąsiedztwie produkuje się wspaniałe i smaczne kozie sery - przyznał wicewójt Pędziwiatr. - Dlatego na pewno odwiedzę pani gospodarstwo, spróbuję sery, a teraz gratuluję pomysłu na prowadzenie działalności i życzę dalszych sukcesów.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto