Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie szkoły katolickiej w Tarnobrzegu nagrodzeni przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w konkursie Pro Bono Poloniae

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Zespół wokalno – teatralny przy Publicznej Katolickiej Szkole Podstawowej imienia świętego Jana Pawła II w Tarnobrzegu został laureatem konkursu Pro bono Poloniae, zorganizowanym przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Uczniowie zajęli trzecie miejsce w kategorii chóry i zespoły.

Do udziału w konkursie mogły się zgłosić organizacje pozarządowe oraz chóry i zespoły, które w okresie od 1 stycznia 2019 roku do 31 sierpnia 2020 roku realizowały działania mające na celu promocję polskiej kultury w kraju i za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem wątków historycznych i patriotycznych oraz promocji historii Polski w latach 1939 – 1945.

Wydarzeniem artystycznym, które wpisywało się w wymagania konkursu, było widowisko przygotowane przez uczestników zajęć teatralnych oraz wokalnych z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości i 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej pod tytułem „Wolność trzeba stale zdobywać, tworzyć“.

Kanwą opowieści był zryw niepodległościowy w 1918 roku, walka o wolność podczas II wojny światowej oraz Warszawa jako miasto siły, odrodzenia i mimo wszystko wolności. Przeszłość opowiedziana inaczej: przy wykorzystaniu tańca nowoczesnego, etiudy teatralnej, śpiewu solowego, jak i zbiorowego. Ponadto w widowisko włączyliśmy autentyczne nagrania filmowe dawnej Warszawy, które dopełniały i uplastyczniały poszczególne występy. Wszystko po to, aby młodemu widzowi znaną, podręcznikową, może nudną historię pokazać za pomocą współczesnych form artystycznych. Przygotowując z zespołem inscenizację o tak trudnej tematyce, chcieliśmy pokazać jej aktualność i odniesienie do tu i teraz, do współczesności. Chcieliśmy, aby młodzi ludzie zrozumieli, że tamta walka o wolność to nie tylko historia z podręcznika, ale to opowieść o prawdziwych ludziach, o istocie polskości, naszej wewnętrznej mocy, determinacji, również w kontekście naszych silnych chrześcijańskich korzeni

- mówi dyrektor szkoły Joanna Szmuc.

W sobotę 26 września w sali konferencyjnej imienia Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród. Zespół z Tarnobrzega nie odebrał nagrody osobiście, jednak otrzymał od zgromadzonych ogromne brawa.

Konkurs Pro bono Poloniae został powołany ku pamięci Dawida Krupeja (20.03.1991 – 21.02.2020), byłego pracownika Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, radnego miasta Gdańska, pracownika Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Naukowego, artysty i społecznika, którego praca zawodowa, umiejętności organizatorskie i nadprzeciętne uzdolnienia wokalno-muzyczne służyły podtrzymywaniu ducha polskości i były dowodem żywego patriotyzmu kultywowanego w młodym pokoleniu. Uroczystość poprzedził pokaz krótkiego filmu dokumentalnego prezentującą postać śp. Dawida Krupeja.

Przewodniczący Konkursu prof. Przemysław Stanisławski wraz z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosławem Sellinem i dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karolem Nawrockim, wręczyli statuetki wyłonionym przez Jury pomysłodawcom i realizatorom wydarzeń artystycznych.

W kategorii „Organizacje Pozarządowe” nagrody otrzymali:

  • Fundacja Transgressive Art. za „Kantata Dla 108 Polskich Męczenników II Wojny Światowej (Miejsce I),
  • Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcyjna Gryf za film w formie dokumentu fabularyzowanego „Żelazny Legenda Wileńskiej Partyzantki” (Miejsce II),
  • Stowarzyszenie Miłośników Pieśni Patriotycznej, za Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej „Piękna nasza Polska cała” (Miejsce III),

W kategorii „Chóry i zespoły”:

  • Folk Acoustic za projekt muzyczny „Piaśnicki Lament” (Miejsce I),
  • Chór Dziecięcy Opery Śląskiej w Bytomiu za projekt „Trzy Powstania do Polski” (Miejsce II),
  • Zespół wokalno-teatralny działający przy Publicznej Katolickiej Szkole Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu za „Widowisko Wolność trzeba stale zdobywać i tworzyć” (Miejsce III).

Galę zwieńczył koncert Requiem W.A. Mozarta objęty patronatem honorowym Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina oraz Rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku prof. dr. hab. Ryszarda Minkiewicza.

Wystąpili: Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją Mariusza Mróza oarz soliści: Anna Fabrello – sopran, Paulina Grabarz-Szmajda – alt, Leszek Holec – bas, Michał Jopek – tenor.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uczniowie szkoły katolickiej w Tarnobrzegu nagrodzeni przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w konkursie Pro Bono Poloniae - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na tarnobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto