W Tarnobrzegu ruszyła zbiórka choinek. Nie wyrzucaj drzewka na śmietnik, oddaj do ponownego zasadzenia [ZDJĘCIA]

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Choinki po świętach najczęściej trafiają na śmietnik, a przecież nie muszą
Choinki po świętach najczęściej trafiają na śmietnik, a przecież nie muszą Dariusz Bloch
Udostępnij:
W Tarnobrzegu ruszyła zbiórka choinek. Firma FCC Tarnobrzeg wraz z Urzędem Miasta Tarnobrzega oraz Justyną Uchańską z Tarnobrzeskiej Rady Kobiet zachęca mieszkańców, by podarowali świątecznym drzewkom drugie życie i w ten sposób przyczynili się do ochrony środowiska i zazielenienia miasta. Akcja dotyczy choinek ukorzenionych!

Drzewka można już zostawiać na terenie Zakładu Usług Pogrzebowych FCC Tarnobrzeg przy ulicy Adama Mickiewicza 19. Nie jest konieczne wcześniejsze umawianie terminu wizyty ani ustalanie żadnych dodatkowych formalności.

Szacuje się, że w Polsce z okazji Bożego Narodzenia co roku wycina się nawet 6 milionów choinek. Niestety, znakomita większość z nich po Nowym Roku ląduje na śmietniku. Tymczasem odpowiednio zaadaptowane drzewka mogły dalej służyć ludziom i środowisku.

Dla przykładu dorosła sosna jest w stanie w ciągu jednej doby wyprodukować dawkę tlenu odpowiadającą zapotrzebowaniu 3 osób. Hektar lasu może zaspokoić w tym względzie potrzeby 45 ludzi. Drzewa to też nieodzowne wsparcie w walce ze szkodliwym dwutlenkiem węgla – jedno duże drzewo usuwa w ciągu dnia tyle CO2, ile emitują dwa gospodarstwa domowe. Świerkowy żywopłot posadzony wzdłuż ruchliwej ulicy potrafi zatrzymać nawet do 70% zanieczyszczeń.

Stąd też FCC Tarnobrzeg wraz z Urzędem Miasta zachęcają do tego, by zamiast wynosić po Nowym Roku choinkę na śmietnik, oddać ją do ponownego zasadzenia w miejscu rekomendowanym przez Urząd Miasta i utworzyć w ten sposób Choinkową Zagrodę.

W FCC Tarnobrzeg na co dzień zajmujemy się dbaniem o środowisko i propagowanie idei 3R: Reduce, Reuse, Recycle czyli ograniczaj, użyj ponownie, oddaj do recyklingu. Przykładem takich działań jest też z pewnością wybór świątecznego drzewka w doniczce i jego późniejsze zasadzenie. Wiemy przy tym, że wiele osób, nie jest w stanie zasadzić drzewka we własnym zakresie i tu właśnie przychodzą z pomocą takie inicjatywy jak nasza

- mówi Aldona Dydak, PR Manager FCC Polska.

- Akcja jest z powodzeniem realizowana w wielu miastach Polski, dlatego uznałam, że warto, aby taki zakątek czyli Choinkowa Zagroda powstała w Tarnobrzegu. Liczę na to, że ta inicjatywa spotka się z zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta – zaznacza Justyna Uchańska, współorganizatorka wielu lokalnych akcji społecznych w Tarnobrzegu.

- Bardzo zależy nam na tym, aby Tarnobrzeg był zielony. Oddanie drzewka jest bezpłatne i nie wymaga większych przygotowań, poza dostarczeniem do zakładu choinki w dobrej kondycji, przyjmowane będą tylko drzewka zdrowe i ukorzenione, wyłącznie takie mają bowiem szansę się przyjąć – podkreśla prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Aby się to udało, warto pamiętać o kilku drobnych wskazówkach. Zarówno przed postawieniem choinki w salonie, jak i przed jej „wyprowadzką”, warto jest zapewnić drzewku możliwość aklimatyzacji w pośrednich temperaturach. Można to osiągnąć, trzymając je przez kilka dni w chłodniejszych pomieszczeniach, jak np. ganek, piwnica czy garaż. W mieszkaniu natomiast warto ustawić choinkę możliwie daleko od kaloryferów i oczywiście pamiętać o jej regularnych podlewaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: W Tarnobrzegu ruszyła zbiórka choinek. Nie wyrzucaj drzewka na śmietnik, oddaj do ponownego zasadzenia [ZDJĘCIA] - Echo Dnia Podkarpackie

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie