Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiśnie to drzewa owocowe dla każdego. Posadź je w ogrodzie i ciesz się zdrowymi owocami. Uprawa, pielęgnacja i cięcie wiśni

Katarzyna Józefowicz
Wiśnie nie są tak słodkie jak czereśnie, ale warto je mieć w ogrodzie.
Wiśnie nie są tak słodkie jak czereśnie, ale warto je mieć w ogrodzie. anialaurman/pixabay.com
Wiśnie to wyjątkowo zdrowe owoce, z których przede wszystkim robi się wyśmienite przetwory, ale można też jeść na surowo. Warto postawić na ekologiczne owoce i wyhodować własne. Wiśnie to drzewa, które nie są zbyt wymagające, a dobrze owocują. Sprawdź, jak uprawiać wiśnie w ogrodzie, jak je pielęgnować i kiedy ciąć.

Spis treści

Wiśnie nie mogą wprawdzie pochwalić się tak wyśmienitym smakiem jak czereśnie, mimo to i tak mają całe grono miłośników, gdyż ich owoce są soczyste i bardzo zdrowe (zawierają cały szereg witamin i minerałów. Można spożywać je na surowo (odmiany o słodszych owocach) lub wykorzystywać do przygotowania soków, nalewek i innych i przetworów, a nawet zamrażać.

Sprawdź też: Jak uprawiać czereśnie i jak o nie zadbać, by miały mnóstwo owoców

Jakie wiśnie posadzić w ogrodzie? Wybierz te odmiany

Drzewa wiśniowe owocują regularnie i bardzo obficie, a przy tym nie są zbyt wymagające, dlatego warto je uprawiać. Do ogrodu najlepiej wybrać odmiany wcześnie wchodzące w okres owocowania, odporne na mróz i mało podatne na choroby. Należy do nich, np.

  • „Sokówka Nowotomyska”,
  • „Wanda”,
  • „Szklanka”,
  • „Nefris”,
  • „Łutówka”, która jest najpopularniejszą z odmian, choć wrażliwą na drobną plamistość liści.

Warto też zdecydować się na odmiany rosnące słabo lub niezbyt silnie, bo niższe drzewka łatwiej jest przycinać i łatwiej jest zbierać z nich owoce. Trzeba też zwrócić uwagę, czy wybrana odmiana jest samopylna, czy obcopylna (w drugim przypadku będziemy potrzebować dla niej zapylacza w postaci innej odmiany).

Wymagania wiśni. Co trzeba zapewnić tym drzewom?

Jak każda roślina, wiśnia ma jednak swoje wymagania, dlatego jeśli chcemy cieszyć się smakiem jej owoców, musimy zapewnić drzewku jak najlepsze warunki. Pod uprawę wiśni należy przeznaczyć ciepłe, słoneczne i zaciszne stanowiska oraz żyzną, próchniczą, przepuszczalną, stale lekko wilgotną glebę, najlepiej o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH.

Uwaga: Wiśni nigdy nie należy sadzić w zagłębieniach terenu, zastoiskach mrozowych i na wietrznych, otwartych przestrzeniach, bo choć zwykle dość dobrze znoszą niskie temperatury, kwitną wcześnie (w kwietniu), wiec ich kwiaty mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki. Rośliny nie lubią też gleb ciężkich i mokrych oraz suchych i piaszczystych.

Kiedy i jak sadzić wiśnie? Pamiętaj o przycięciu drzewka!

Wiśnie najlepiej sadzić w ogrodzie jesienią, gdyż wtedy mają lepsze warunki do przyjęcia się na nowym stanowisku (nie ma upałów, a opadów nie brakuje). Sadzonki umieszcza się w podłożu na takiej samej głębokości, na jakiej rosły dotychczas, pilnując, by miejsce szczepienia znalazło się ponad ziemią.

Zaraz po posadzeniu, drzewka dość mocno się przycina (boczne pędy skraca się do ok. 2-3 oczek), co ułatwia im przyjęcie się na nowym stanowisku i pobudza je do lepszego krzewienia i wydawania większej ilości pędów.

Pielęgnacja wiśni i nawożenie

W czasie uprawy wiśni jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest odchwaszczanie terenu w pobliżu drzewek, gdyż rośliny nie lubią konkurencji chwastów.

Wiśnie nie są natomiast szczególnie żarłoczne, więc nie wymagają obfitego nawożenia. Wystarczy ściółkować podłoże wokół nich obornikiem (najlepiej jesienią), kompostem i ściętą trawą (przez cały okres wegetacyjny) i dopiero gdy zauważymy niepokojące objawy, mogące świadczyć o niedoborze składników pokarmowych (np. osłabiony wzrost, karlejące owoce, zbyt jasne liście), zastosować jeden z polecanych nawozów wieloskładnikowych, najlepiej przeznaczonych dla drzew i krzewów owocowych. Jeśli jednak wybrany nawóz zawiera azot, po raz ostatni w sezonie możemy zasilać nim rośliny z końcem lipca, gdyż zastosowany później utrudni drewnienie pędów i przygotowanie się drzewek do zimy.

Polecamy też: Wiśnie ozdobne, które pięknie kwitną. Radzimy, jak je uprawiać

Kiedy i jak ciąć wiśnie?

Ważnym zabiegiem w uprawie wiśni jest też cięcie, które przeprowadzamy każdego roku po zbiorze owoców (latem). Jest to ważne, bo wiśnie, podobnie jak czereśnie, są wrażliwe na choroby kory i drewna, na które łatwiej zapadają, jeśli są przycinane na przedwiośniu. Podczas ciecia usuwamy gównie pędy chore, uszkodzone, złamane, zdeformowane, krzyżujące się z innymi, pokładające się na ziemi oraz najstarsze (rośliny najlepiej owocują na 1-2 letnich pędach). Jednorazowo z korony nie powinno się jednak wyciąć więcej niż 1/5 wszystkich pędów.

Choroby wiśni

Niestety, wiśnie należą do roślin podatnych na choroby, dlatego często zapadają na infekcje. Zagraża im m.in. drobna plamistość liści drzew pestkowych, brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza), czy rak bakteryjny. W ich zapobieganiu w pewnym stopniu może pomóc profilaktyka, polegająca głównie na uprawie odmian mało wrażliwych na choroby, usuwaniu opadłych owoców i liści, przestrzeganiu odpowiednich terminów cięcia i zbieraniu z pędów zasuszonych owoców (tzw. mumii).

Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wiśnie to drzewa owocowe dla każdego. Posadź je w ogrodzie i ciesz się zdrowymi owocami. Uprawa, pielęgnacja i cięcie wiśni - RegioDom.pl

Wróć na tarnobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto