Zawód dobrze przemyślany, czyli współpraca Phoenix Contact Wielkopolska w Tarnobrzegu ze szkołą w Nowej Dębie!

Materiał informacyjny Phoenix Contakt Wielkopolska
Kierownik Zakładu Produkcyjnego w Tarnobrzegu Artur Pauliński z Panią Dyrektor ZS nr 2 w Nowej Dębie Bogumiłą Małajowicz podczas podpisywania umowy o współpracy.
Kierownik Zakładu Produkcyjnego w Tarnobrzegu Artur Pauliński z Panią Dyrektor ZS nr 2 w Nowej Dębie Bogumiłą Małajowicz podczas podpisywania umowy o współpracy.
Phoenix Contact Wielkopolska jest jednym z największych pracodawców na lokalnych rynkach. Wytwarzają najwyższej jakości artykuły elektrotechniczne wykorzystywane do sterowania, łączenia i rozdzielania przepływu energii i danych niemal w każdej gałęzi przemysłu. Oddział tarnobrzeski funkcjonuje już od pięciu lat aktualnie zatrudniając niemal 400 Pracowników, natomiast w pozostałych lokalizacjach w Nowym Tomyślu i Poznaniu aż 3000 osób. W najbliższych latach PxCW-Tarnobrzeg planuje rozszerzyć swoją działalność i powiększyć zespół. Oprócz innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnego podejścia do produkcji, firma ma również wpisane w swoim DNA kształcenie zawodowe uczniów. W ten sposób buduje sieć wykwalifikowanych Pracowników. W kwietniu firma podpisała współpracę z Zespołem Szkół nr 2 w Nowej Dębie.

Doświadczenie w kształceniu młodocianych od 2002 roku

Firma w woj. wielkopolskim w swoim głównym zakładzie produkcyjnym w Nowym Tomyślu już od 2002 roku kształci z powodzeniem młodą kadrę w zawodach: Ślusarz Narzędziowy, Mechatronik oraz Operator Maszyn i Urządzeń do Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych.

Nowy początek

W kwietniu Phoenix Contact Wielkopolska w Tarnobrzegu nawiązała nową współpracę z Zespołem Szkół nr 2 w Nowej Dębie. Uczniowie będą mieli możliwość kształcenia i zdobycia praktycznej wiedzy w zawodzie Mechatronika. W związku z ciągłym rozwojem wszystkich Oddziałów PxCW, firma poszerza ofertę edukacyjną nie tylko w Nowym Tomyślu. „To bardzo ważne wydarzenie dla Phoenix Contact Wielkopolska w Tarnobrzegu. Umowa pozwoli nam przygotować się do dynamicznego rozwoju w najbliższych latach i pozyskać odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.” mówi Artur Pauliński, Kierownik Zakładu Produkcyjnego w Tarnobrzegu podczas wywiadu dla Telewizji Internetowej iTV WISŁA.

Praktyczna nauka zawodu na wyciągniecie ręki

Szkoła w Nowej Dębie jest dobrze skomunikowana z Oddziałem Produkcyjnym w Tarnobrzegu, dzięki czemu możliwości nauki zawodu są dostępne dla okolicznych uczniów. Co ważne, z racji wcześniejszej współpracy ze szkołami w Nowym Tomyślu, implementacja wypracowanych standardów do Tarnobrzega daje firmie możliwość otwarcia i realizację założonej strategii PxCW-Tarnobrzeg. Nie ma więc potrzeby tworzenia całego projektu od nowa, a jedynie dostosowanie bieżących działań do aktualnej współpracy. „Uważam, że kształcenie zawodowe jest długofalowym projektem wymagającym zaangażowania nie tylko przedsiębiorstwa, ale również szkoły oraz uczniów realizujących praktyczną naukę zawodu.” mówi nam Łukasz Krzyżanek, Kierownik Działu Rozwoju Kompetencji Technicznych i E-learningu. „Wierzę, że uruchomienie kształcenia zawodowego będzie krokiem milowym w dalszym rozwoju firmy PxCW-T a tego nie osiągnie się bez wykwalifikowanej kadry oraz wsparcia szkoły wyrażającej chęć współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami.” – dodaje.

Łukasz Krzyżanek podczas szkolenia uczniów.
Łukasz Krzyżanek podczas szkolenia uczniów.

Korzyści dla każdej ze stron

Nawiązanie współpracy Phoenix Contact Wielkopolska w Tarnobrzegu ze szkołą w Nowej Dębie niesie ze sobą obustronne korzyści. Wewnętrznemu Działowi Rozwoju Kompetencji Technicznych i E-learningu zależało na kształceniu właśnie w tej szkole, ponieważ Pracownicy cenią sobie otwartość i dobre stosunki z zespołem zarządzającym instytucji, z którą zostaje podjęta współpraca. Dzięki temu działalność będzie nie tylko efektywna, ale i przyjemna. To również ważne, by placówka miała odpowiedni poziom nauczania. Jakość kształcenia jest jednym z kluczowych wyznaczników, który firma stawia na pierwszym miejscu. Dzięki temu, już od września, na pokładzie kształcenia znajdą się pierwsi, nowi uczniowie.

Szkoła natomiast ceni sobie przede wszystkim renomę PxCW-Tarnobrzeg i wysoką jakość usług, co wpływa również pozytywnie na promocję dla szkoły. Dla przedstawicieli szkoły to ważne, by poszerzać ofertę edukacyjną dla uczniów. „Nasza szkoła zdecydowała się na współpracę z Phoenix Contact Wielkopolska w Tarnobrzegu, aby umożliwić swoim uczniom zdobycie praktycznej wiedzy z zakresu elektrotechniki i automatyki, co stanowi coraz bardziej pożądaną umiejętność na rynku pracy. To również decyzja podjęta ze względu na szeroką ofertę produktów i usług, które mogą przyczynić się do wzbogacenia oferty edukacyjnej szkoły. Są nimi na przykład zajęcia praktyczne dla uczniów na kierunku Mechatronik, czy też dostarczenie specjalistycznego sprzętu i urządzeń do laboratoriów.” mówi Bogumiła Małajowicz, Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nowej Dębie. ZS nr 2 w Nowej Dębie współpracuje z wieloma lokalnymi zakładami pracy, w których uczniowie odbywają staże, praktyki zawodowe, a absolwenci znajdują zatrudnienie.

Umiejętności pożądane na rynku pracy

Uczniowie zdobędą umiejętności z zakresu mechaniki, elektrotechniki, automatyki, a także programowania i konstrukcji. Jest to perspektywiczny kierunek, coraz częściej poszukiwany na rynku pracy ze względu na innowacje i automatyzację w wielu obszarach. Ponadto ukończenie branżowej szkoły I stopnia nie zawsze oznacza koniec nauki. Absolwenci mogą kontynuować ją zarówno w liceum zdając maturę, udając się na studia wyższe, jak również zdobywając praktyczne umiejętności i od razu wejść na rynek pracy. PxCW-Tarnobrzeg oferuje możliwości rozwoju na stanowiskach: Mechanik, Mechatronik, Technolog, Inżynier Utrzymania Ruchu, Lider, Młodszy Konstruktor, czy Programista.

Kadra kształcąca

Kadra kształcąca to zespół Pracowników zarówno z Nowego Tomyśla, jak i Tarnobrzega. W skład wchodzą: Aleksander Tomkowiak, Michał Konwinski, Paweł Łaskawski, Hubert Jarosz, Tomasz Stachowiak, Damian Antkowiak oraz z oddziału w Tarnobrzegu Marcin Kopeć. Na co dzień każdy z instruktorów zajmuje się prowadzeniem zajęć dla uczniów, tworzeniem materiałów szkoleniowych, szkoleniami, przygotowaniem oferty edukacyjnej, czy wsparciem innych działów w opracowaniu bazy materiałów dydaktycznych.

Dział Rozwoju Kompetencji Technicznych i E-learningu, od lewej: Aleksander Tomkowiak, Michał Konwinski, Paweł Łaskawski, Hubert Jarosz, Tomasz Stachowiak,
Dział Rozwoju Kompetencji Technicznych i E-learningu, od lewej: Aleksander Tomkowiak, Michał Konwinski, Paweł Łaskawski, Hubert Jarosz, Tomasz Stachowiak, Damian Antkowiak, Marcin Kopeć

Uczniowie podejmując naukę w szkole w Nowej Dębie przy współpracy z Phoenix Contact Wielkopolska oprócz możliwości odbycia praktyk i staży, rozwijają przy tym umiejętności miękkie, takie jak komunikacja, praca w zespole, czy rozwiązywanie problemów. Praktyka szlifowana pod okiem profesjonalistów to doskonała okazja do zdobywania pożądanych na rynku pracy umiejętności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zawód dobrze przemyślany, czyli współpraca Phoenix Contact Wielkopolska w Tarnobrzegu ze szkołą w Nowej Dębie! - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na tarnobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto