Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 listopada w Tarnobrzegu 24. kwesta na rzecz ratowania zabytków starego cmentarza w Miechocinie. Tak wygląda nekropolia - zdjęcia

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Odrestaurowany w tym roku pod nadzorem konserwatora zabytków kamienny pomnik na starym cmentarzu na Piaskach w Tarnobrzegu - Miechocinie. Spoczywa tu Julciu Hołyński.
Odrestaurowany w tym roku pod nadzorem konserwatora zabytków kamienny pomnik na starym cmentarzu na Piaskach w Tarnobrzegu - Miechocinie. Spoczywa tu Julciu Hołyński. Wioletta Wojtkowiak
W dzień Wszystkich Świętych 1 listopada u bram trzech cmentarzy w Tarnobrzegu spotkacie kwestarzy zbierających pieniądze na rzecz najstarszej tarnobrzeskiej nekropolii, osiemnastowiecznego cmentarza "na Piaskach" w Miechocinie. Dzięki zebranym datkom udało się w tym roku odrestaurować kilka pomników, ale jeszcze wiele czeka na ratunek. Zobaczcie zdjęcia.

Kwesta na stary cmentarz w Miechocinie. potrzebna hojność

Odwiedzając groby bliskich w Uroczystość Wszystkich Świętych można wesprzeć odnowę najstarszej w Tarnobrzegu nekropolii. Kwesta na rzecz ratowania zabytkowych, zniszczonych nagrobków odbędzie się już po raz 24.

Do zbiórki zachęcają w tym roku Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne, parafia pod wezwaniem Świętej Marii Magdaleny w Miechocinie oraz Tarnobrzeski Dom Kultury. Organizatorów wspiera ponad 50 kwestarzy, którzy we wtorek 1 listopada od godziny 8.30 do 17 będą prosić o datki do puszek w bramach cmentarzy parafialnych (po obu stronach drogi wojewódzkiej 871) oraz na cmentarzu wojennym przy ulicy Targowej.

Kto wesprze kwestę otrzyma w podziękowaniu zaproszenie na miechocińskie zaduszki.

Jak co roku prosimy o pomoc w ratowaniu naszej historii, zapraszamy też serdecznie 2 listopada o godzinie 18 na spektakl "Miłość mi wszystko wyjaśniła". Wydarzenie odbędzie się na starym cmentarzu. To też dobra okazja, żeby obejrzeć kolejne cztery wpisane do rejestru zabytków odratowane nagrobki

- zaprasza Tadeusz Zych, prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego, pomysłodawca kwesty.

Powstanie miechocińskiej nekropolii datowane jest na 1786 rok. Nekropolia jest starsza od warszawskich Powązek i Cmentarza Rakowickiego. Spoczywają tu między innymi burmistrzowie, starostowie, cesarsko-królewscy urzędnicy, nauczyciele, powstańcy, żołnierze, księża, nauczyciele i mieszczanie.

Stan osiemnastowiecznego cmentarza był niegdyś rozpaczliwy. Przed zagładą uratowała go hojność mieszkańców, którzy wspierają Społeczny Komitet Odnowy Starego Cmentarza w Miechocinie w ocaleniu miejsca pamięci. Dotychczasowe kwesty na ratowanie cmentarza na Piaskach przyniosły w sumie ponad 200 tysięcy złotych. Dzięki nim ocalono cmentarny mur, zrekonstruowano kaplicę i odrestaurowano najbardziej wartościowe artystycznie nagrobki, których najstarsze datowane są na początek XIX stulecia.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto