Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 listopada w Tarnobrzegu 24. kwesta na rzecz ratowania zabytków starego cmentarza w Miechocinie. Tak wygląda nekropolia - zdjęcia

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Odrestaurowany w tym roku pod nadzorem konserwatora zabytków kamienny pomnik na starym cmentarzu na Piaskach w Tarnobrzegu - Miechocinie. Spoczywa tu Julciu Hołyński.
Odrestaurowany w tym roku pod nadzorem konserwatora zabytków kamienny pomnik na starym cmentarzu na Piaskach w Tarnobrzegu - Miechocinie. Spoczywa tu Julciu Hołyński. Wioletta Wojtkowiak
W dzień Wszystkich Świętych 1 listopada u bram trzech cmentarzy w Tarnobrzegu spotkacie kwestarzy zbierających pieniądze na rzecz najstarszej tarnobrzeskiej nekropolii, osiemnastowiecznego cmentarza "na Piaskach" w Miechocinie. Dzięki zebranym datkom udało się w tym roku odrestaurować kilka pomników, ale jeszcze wiele czeka na ratunek. Zobaczcie zdjęcia.

Kwesta na stary cmentarz w Miechocinie. potrzebna hojność

Odwiedzając groby bliskich w Uroczystość Wszystkich Świętych można wesprzeć odnowę najstarszej w Tarnobrzegu nekropolii. Kwesta na rzecz ratowania zabytkowych, zniszczonych nagrobków odbędzie się już po raz 24.

Do zbiórki zachęcają w tym roku Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne, parafia pod wezwaniem Świętej Marii Magdaleny w Miechocinie oraz Tarnobrzeski Dom Kultury. Organizatorów wspiera ponad 50 kwestarzy, którzy we wtorek 1 listopada od godziny 8.30 do 17 będą prosić o datki do puszek w bramach cmentarzy parafialnych (po obu stronach drogi wojewódzkiej 871) oraz na cmentarzu wojennym przy ulicy Targowej.

Kto wesprze kwestę otrzyma w podziękowaniu zaproszenie na miechocińskie zaduszki.

Jak co roku prosimy o pomoc w ratowaniu naszej historii, zapraszamy też serdecznie 2 listopada o godzinie 18 na spektakl "Miłość mi wszystko wyjaśniła". Wydarzenie odbędzie się na starym cmentarzu. To też dobra okazja, żeby obejrzeć kolejne cztery wpisane do rejestru zabytków odratowane nagrobki

- zaprasza Tadeusz Zych, prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego, pomysłodawca kwesty.

Powstanie miechocińskiej nekropolii datowane jest na 1786 rok. Nekropolia jest starsza od warszawskich Powązek i Cmentarza Rakowickiego. Spoczywają tu między innymi burmistrzowie, starostowie, cesarsko-królewscy urzędnicy, nauczyciele, powstańcy, żołnierze, księża, nauczyciele i mieszczanie.

Stan osiemnastowiecznego cmentarza był niegdyś rozpaczliwy. Przed zagładą uratowała go hojność mieszkańców, którzy wspierają Społeczny Komitet Odnowy Starego Cmentarza w Miechocinie w ocaleniu miejsca pamięci. Dotychczasowe kwesty na ratowanie cmentarza na Piaskach przyniosły w sumie ponad 200 tysięcy złotych. Dzięki nim ocalono cmentarny mur, zrekonstruowano kaplicę i odrestaurowano najbardziej wartościowe artystycznie nagrobki, których najstarsze datowane są na początek XIX stulecia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto