Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sukces uczniów I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Tarnobrzegu w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Poznaj najlepszy projekt w Polsce

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Kampania społeczna "Miło Cię widzieć" realizowana przez uczniów I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego imienia Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu zyskała uznanie w wielkim finale IX edycji olimpiady Zwolnieni z Teorii. Zespół "Hetmana" został nagrodzony Brązowym Wilkiem za najlepszy projekt w instytucji, Srebrnym Wilkiem za najlepszy projekt w województwie podkarpackim oraz Złotym Wilkiem za najlepszy projekt w Polsce w temacie zdrowie i sport.

Miło cię widzieć - kampania społeczna licealistów tarnobrzeskiego "Hetmana" na temat zdrowia psychicznego młodzieży wśród najlepszych projektów w Polsce

Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Od 2014 roku daje każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak współpraca, komunikacja czy przywództwo.

Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym.

Od września do kwietnia tysiące młodych ludzi zebrało zespół rówieśników, wybrało problem społeczny, na który chcieli odpowiedzieć, a następnie działało w grupie, żeby go rozwiązać. Przechodzili przez różne etapy projektu, od planowania, przez stres i nieporozumienia, po pozyskanie wsparcia od ludzi, zebranie funduszy na akcje charytatywne czy zorganizowanie wydarzenia dla społeczności.

Podczas Wielkiego Finału projektów społecznych Zwolnieni z Teorii ogłosili Złote Wilki, czyli nagrody za najbardziej efektywne projekty w tej edycji. Jak co roku to święto młodzieżowej aktywności społecznej przyciągnęło uwagę tysięcy ludzi zainteresowanych edukacją praktyczną, działaniem społecznym i nowym pokoleniem na rynku pracy. Jak mówią organizatorzy, to właśnie te trzy aspekty są dla nich kluczowe. Dzięki projektom realizowanym w Zwolnionych z Teorii, jak na dłoni widać, czym interesują się młodzi ludzie w Polsce.

Jakie tematy w tym roku wybrała młodzież? Najczęściej takie, które dotykają jej bezpośrednio lub z którymi miała styczność i wywarły na nią wpływ. Między innymi hejt podczas grania w gry komputerowe. W Polsce w gry komputerowe gra ponad 20 mln osób (według raportu The Game Industry of Poland 2021), jednak wiele z nich doświadcza wyzwisk i przekleństw podczas gry z innymi graczami. W odpowiedzi na to zjawisko młodzież stworzyła specjalną aplikację Swipest, która pozwala dobrać osoby do gry bez mowy nienawiści i wyzwisk. To nowa aplikacja stworzona przez nastolatków dla społeczności graczy, która ma dbać o ich dobrostan.

Wiele projektów dotyczy zdrowia psychicznego młodzieży. Szczególną inicjatywą wykazał się zespół uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Nastoletni kierownik projektu Kacper Janczy wspomina, że kiedy szedł po ulicach Warszawy zobaczył graffiti “żyjesz czy egzystujesz?”. Ta myśl w nim kiełkowała i nie dawała spokoju.

Wspólnie z kilkoma osobami postanowili odpowiedzieć na to pytanie, zwłaszcza że dane były alarmujące: według danych UNICEF z 2021 roku co 11 minut na świecie jeden nastolatek odbiera sobie życie. Sprawdzili, jak wygląda sytuacja w Polsce i z ich własnego badania wyniknęło, że ponad 45 proc. młodych osób miało myśli samobójcze (badanie 2023 r. na próbie 723 osób).

Tworząc kampanię społeczną “Miło Cię widzieć” chcieliśmy zwrócić uwagę na poważne problemy zwykłych ludzi, którzy często szukając pomocy w Internecie, nie mają z kim się utożsamić albo zwyczajnie brakuje im odwagi – wciąż istnieje pewnie tabu wokół terapii i leczenia psychiatrycznego. Pragniemy przełamywać schematy i pokazywać realną skalę problemu, z którym coraz częściej się mierzymy

Twórcy projektu z tarnobrzeskiego "Hetmana" osiągnęli swój cel zarówno poprzez kanały online, jak i offline. Dotarli do ponad 960 tysięcy beneficjentów z całej Polski. Poprzez swoje media społecznościowe oraz stronę internetową ukazują problemy, z którymi mierzą się nastolatkowie, a także możliwości uzyskania bezpłatnego wsparcia. Ważnym dla zespołu jest, aby język typowo naukowy “sprowadzić” do czytelniejszego, nieco bardziej zrozumiałego dla młodego odbiorcy.

W ramach kampanii powstała między innymi bezpłatna publikacja "Życie. Poradnik dla dorosłych", wyświetlone zostały spoty reklamowe na 107 ekranach w czterech miastach alarmujące o sytuacji dzieci i młodzieży, przeprowadzono badanie dotyczące dobrostanu emocjonalnego młodzieży oraz cykl działań edukacyjnych na blogu, w social mediach i formie podcastów.

Maria Wójcik i Kacper Janczy reprezentujący zespół w trakcie konkursu na najlepszą przemowę dotarli także do TOP 3 (ścisłego finału) Pitch Contest. Blisko cztery tysiące młodych i zaangażowanych osób, a także wpływowych ludzi biznesu w trakcie Gali Złotej Wielkiego Finału Zwolnieni z Teorii mogło usłyszeć o działaniach młodych.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto