Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu protestują przeciwko powstaniu instalacji recyklingu organicznego [WIDEO, ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wideo
od 16 lat
Radni miejscy w Przemyślu przyjęli pisemne stanowisko, w którym wyrazili "swój stanowczy sprzeciw dotyczący rozpoczęcia inwestycji pod nazwą >>Budowa instalacji recyklingu organicznego<<". Mieszkańcy obawiają się, że inwestycja pogorszy stan środowiska w tym miejscu, będzie wydzielać nieprzyjemne zapachy itp. Przedstawiciel inwestora odpiera te zarzuty.

Instalację recyklingu organicznego przy ul. Piastowskiej w Przemyślu chce wybudować spółka Zakłady Usługowe Południe z Krakowa. Ta firma od ośmiu lat prowadzi w Przemyślu zakład mechaniczno – biologicznego przetwarzania odpadów. Po sąsiedzku znajduje się wysypisko odpadów, które powstało znacznie wcześniej. Zgodnie z procedurami firma rozpoczęła gromadzenie niezbędnych dokumentów.

Zdecydowanie przeciwni planom ZU Południe są mieszkańcy, głównie z tej części miasta. Na wniosek kilkorga radnych zwołano m.in. w tej sprawie sesję nadzwyczajną Rady Miejskiej w Przemyślu. Przyjęto na niej stanowisko, w którym rada wyraziła swój stanowczy sprzeciw wobec budowy instalacji.

"Biorąc pod uwagę głosy mieszkańców, którzy w sposób zdeterminowany oraz stanowczy są przeciwni tej budowie z obawy o swoje bezpieczeństwo i zdrowie, jako radni (...) popieramy protestujących mieszkańców" - napisali radni w przyjętym oświadczeniu.

Zostało ono przyjęte ośmioma głosami za, przy ośmiu wstrzymujących. Tylko jeden radny był przeciwny.

Mieszkańcy boją się, że rozbudowa instalacji wpłynie na pogorszenie warunków do życia

"Mieszkańcy uważają, że budowa tego typu instalacji w tym miejscu negatywnie wpłynie na środowisko naturalne i bytowe mieszkańców naszego miasta oraz okolicznych terenów" - twierdzą radni.

Dodają, że "należy przerwać przygotowanie tej inwestycji, przeprowadzić konsultacje społeczne" a inwestycję poddać dokładnym badaniom.

Twierdzą ponadto, że nikt wcześniej nie informował "lokalnej społeczności" o tej inwestycji, ani choćby o jej ewentualnej szkodliwości. Jak zaznaczają w przyjętym stanowisku, obawiają się, że instalacja może mieć negatywny wpływ nie tylko na najbliższe okolice, ale również większego terenu.

- Jesteśmy zaniepokojeni planami rozbudowy zakładu, gdyż już teraz jest on dość uciążliwy dla nas. Z zakładu dość często rozprzestrzeniają się zapachy, które według nas mogą być niebezpieczne. Myślimy, że po rozbudowie firmy te odory się nasilą. Jednak nie chodzi tylko o zapachy, ale również inne sprawy. Choćby raport o wpływie na środowisko - argumentuje Jolanta Walczak, przewodnicząca zarządu osiedla "Słowackiego" w Przemyślu.

Pod sprzeciwem wobec budowy instalacji podpisało się już ok. tysiąca osób.

Przedstawiciele firmy zapewniają, że zrobią wszystko, aby instalacja była jak najmniej uciążliwa

- Jest mi głupio, że nasze zamierzenie inwestycyjne spowodowało takie niepokoje społeczne. Jest to procedura zgodna z prawem, to cośmy rozpoczęli. Ta instalacja to jest wymóg ustawy o odpadach. Czy to się komuś podoba, czy nie, odpady były, są i będą i trzeba je zagospodarować. Na tym to polega, abyśmy to zrobili w sposób jak najmniej uciążliwy dla otoczenia, dla środowiska, a jeszcze, aby koszty zagospodarowania były możliwie jak najniższe - podczas sesji Rady Miejskiej w Przemyślu mówił Antoni Szczepka, wiceprezes ZU Południe z Krakowa.

Sesje są nagrywane i publicznie dostępne w Internecie.

A. Szczepka stwierdził, że podobna instalacja, w tej samej technologii, została wykonana w Krośnie. Dodał, że realizacja inwestycji nie jest "być albo nie być" dla firmy. Chodzi jednak o obniżenie kosztów zagospodarowania odpadów, a zapewnia to instalacja znajdująca się stosunkowo blisko miejsca ich powstawania.

- Sprawa jest bardzo ważna, bo dotyczy mieszkańców nie tylko tego regionu, ale również właściwie całego miasta. Do trzech instytucji, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Wód Polski i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zwróciliśmy się z pytaniami i prośbą o wyjaśnienie różnych spraw dotyczących ten inwestycji, bo nie zostały one wyjaśnione podczas sesji Rady Miejskiej w Przemyślu. Jest szereg wątpliwości, chcemy, aby wszystkie były rozwiane - mówi Maciej Kamiński, przewodniczący klubu radnych miejskich Prawa i Sprawiedliwości w Przemyślu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Przemyślu protestują przeciwko powstaniu instalacji recyklingu organicznego [WIDEO, ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na tarnobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto