MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Piękny jubileusz 50-lecia kapłaństwa księdza prałata Jana Kaszewicza. Było bardzo uroczyście - zobacz zdjęcia

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Niezwykły jubileusz 50-lecia posługi duszpasterskiej obchodzi w tym roku ksiądz prałat Jan Kaszewicz, kapelan tarnobrzeskich strażaków. Emerytowany kapłan był pierwszym proboszczem Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnobrzegu - Zakrzowie, w latach 1985-2020. W niedzielę, 16 czerwca 2024 roku podczas uroczystej mszy świętej, parafianie podziękowali księdzu prałatowi Janowi Kaszewiczowi za pół wieku służby Bogu i ludziom.

Jubileusz 50-lecia kapłaństwa księdza prałata Jana Kaszewicza

Dokładnie 16 czerwca 1974 roku w Sanoku, młodziutki wówczas ksiądz Jan Kaszewicz odprawił po raz pierwszy mszę świętą. Młody kapłan jako wikariusz skierowany został przez biskupa do swojej pierwszej parafii, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowskiej Woli (gmina Nowa Dęba). Kolejne lata to kilkuletnia posługa duszpasterska w Rzeszowie, Krośnie i w Parafii pod wezwaniem Świętej Rodziny w Trześni, w powiecie tarnobrzeskim. Spośród 50 lat życia kapłańskiego aż 39 lat ksiądz Kaszewicz spędził jednak w w Zakrzowie - podmiejskim osiedlu Tarnobrzega, do którego trafił w 1985 roku i w którym wciąż mieszka.

W lokalnej społeczności kapłan wsławił się nie tylko jako budowniczy murowanego kościoła parafialnego, ale także jako inicjator i współorganizator licznych przedsięwzięć społecznych.

Złoty jubilat odprawił w niedzielę o godzinie 11 mszę świętą. Równo 50 lat (także co do godziny) po mszy prymicyjnej. Tym razem towarzyszyli mu jednak księża przyjaciele - było aż czternastu koncelebransów (na mszy było ogółem więcej księży), między innymi proboszczowie tarnobrzeskich parafii, ojcowie dominikanie i kapłan, którego ksiądz Kaszewicz przed laty... ochrzcił. Homilię wygłosił ksiądz prałat dr Krzysztof Cisek - pracownik Kongregacji Nauki Wiary w Kurii Rzymskiej. To on również odczytał specjalny list, jaki z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa księdza Jana Kaszewicza, skierował do jubilata papież Franciszek.

„Jego świątobliwość Franciszek uczestniczy duchowo w radosnym Te Deum księdza prałata Jana Kaszewicza, z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich. Dziękując za jego pełną oddania posługę w diecezji sandomierskiej, a zwłaszcza za zasługi dla Parafii pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnobrzegu Zakrzowie, życzy czcigodnemu Jubilatowi obfitych darów Ducha Świętego, a zawierzając go Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi, przez Niepokalane Serce Maryi, z serca udziela apostolskiego błogosławieństwa, obejmując nim także jego rodzinę, przyjaciół oraz wszystkich uczestników jubileuszowych uroczystości” - Z Watykanu, dnia 12 czerwca 2024 roku. Podpisał arcybiskup Edgar Peña Parra, substytut Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Podczas uroczystej mszy świętej kościół wypełnił się wiernymi. Nie zabrakło przedstawicieli władz miasta na czele z prezydentem Łukaszem Nowakiem, przyjechał przyjaźniący się z księdzem prałatem starosta opatowski Tomasz Staniek, był komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu brygadier Daniel Myszka, Edward Szlichta, dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej i Wojciech Zioło - komendant miejski Ochrony Przeciwpożarowej w Tarnobrzegu. Były poczty sztandarowe ze wszystkich jednostek OSP w Tarnobrzegu. Obecność strażaków na jubileuszowych obchodach nie dziwi, ponieważ od 2011 roku ksiądz prałat Jan Kaszewicz jest kapelanem tarnobrzeskich strażaków. Z okazji jubileuszu kapłan został uhonorowany Odznaką Honorową Strażacka Gwiazda Podkarpacia. O muzyczną oprawę zadbała schola, której niektóre członkinie przyjechały specjalnie między innymi z Warszawy.

Po nabożeństwie przedstawiciele licznych środowisk i grup pospieszyli do jubilata z podziękowaniami i życzeniami. Były pośród nich bardzo oryginalne, jak choćby przygotowany przez liturgiczną służbę ołtarza rymowany i z przymrużeniem oka życiorys oraz przebieg służby księdza Kaszewicza, były też pięknie wyśpiewane życzenia przez prezes OSP Zakrzów Anetę Surowiec.

Na zakończenie dostojny jubilat serdecznie wszystkim dziękował, wymieniając kolejno towarzyszących mu księży, okraszając tę prezentację poczuciem humoru, z którego jest doskonale znany. Na zakończenie uczestnicy mszy świętej otrzymali pamiątkowe obrazki, natomiast zaproszeni goście wzięli udział w uroczystym obiedzie w Zajeździe Anna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto