Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tarnobrzegu uczczono 80. rocznicę śmierci Władysława Jasińskiego. Apel poległych i przysięga Strzelców pod pomnikiem "Jędrusiów" - zdjęcia

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
80 lat temu, 9 stycznia 1943 roku, zginął Władysław Jasiński, dowódca grupy dywersyjno-bojowej "Jędrusie". Uroczystości upamiętniające bohatera odbyły się w poniedziałek na Placu Tysiąclecia w Tarnobrzegu z inicjatywy Muzeum-Zamku Tarnowskich oraz Strzelców z Jednostki Strzeleckiej im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie”.

Uroczystość pod pomnikiem "Jędrusiów" w Tarnobrzegu w hołdzie legendarnemu dowódcy

Podczas spotkania w 80. rocznicę śmierci Władysława Jasińskiego „Jędrusia” przyrzeczenie na sztandar złożyło 11 rekrutów, którzy wstąpili do Jednostki Strzeleckiej imienia Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej „Jędrusie”. Dowódca Łukasz Kacprzak odczytał Apel Poległych.

Zobacz zdjęcia z uroczystości

Kwiaty pod pomnikiem "Jędrusiów" złożyli prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, dyrektor muzeum Tadeusz Zych, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, zastępca burmistrza Koprzywnicy Mirosław Kępa wraz z Grupą Eksploracyjno-Historyczną "Wisła", przedstawiciele Hufca ZHP Tarnobrzeg, przedstawiciele Kręgu Instruktorów i Starszyzny „Jędrusie” z Hufca ZHP Łódź - Polesie, tarnobrzescy Strzelcy oraz grupa mieszkańców.

Władysław Jasiński "Jędruś" został zdradzony. Zginął tragicznie w potyczce z Niemcami

Władysław Jasiński pseudonim „Jędruś” był dowódcą jednego z najważniejszych oddziałów partyzanckich na Kielecczyźnie i Podkarpaciu. Urodził się 18 sierpnia 1909 roku w Sadkowej Górze niedaleko Mielca. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz prawo na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył w 1938 roku.

Po studiach podjął pracę nauczyciela w tarnobrzeskim gimnazjum. We wrześniu 1939 roku brał udział w obronie Tarnobrzega. Po wrześniowej klęsce bardzo szybko przeszedł do działalności konspiracyjnej. Organizował grupę Odwet.

Zginął w walce z Niemcami 9 stycznia 1943 roku. Wraz z nim polegli dwaj członkowie jego grupy, Marian Gorycki ps. Polikier i Antoni Toś ps. Antek. Władysław Jasiński został zdradzony przez mieszkańca wsi Tursko Wielkie.

Legendarny dowódca został pochowany 11 stycznia 1943 roku w zbiorowej mogile „Jędrusiów” w Sulisławicach. Dowództwo nad grupą przejął Józef Wiącek ps. Sowa, który wcześniej był zastępcą Jasińskiego. W październiku 1943 roku oddział włączono do Armii Krajowej.

Zobacz zdjęcia z uroczystości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto